Intenzivní kontroly včera začali provádět policisté, celníci a Státní veterinární správa (SVS) ve čtyřech příhraničních krajích kvůli podezřelému masu z polských jatek, které se minulý týden dostalo na český trh. V Královéhradeckém kraji se soustředili na hraniční přechod Náchod Běloves.

„Celá kontrolní akce v Bělovsi skončila bez záchytu porušení předpisů, žádné hovězí ani vepřové maso během kontrolní akce neprojelo,“ uvedl Jiří Vrubel. V dalších krajích kontrola odhalila několik neohlášených zásilek masa a hovězí kosti, k nimž chyběly dokumenty.

Aféra s polským masem vypukla minulý týden, kdy polská televize TVN24 uvedla reportáž o tom, jak je v masokombinátu v Mazovském vojvodství porážen nemocný dobytek. Podezřelé maso se pak vyváželo do jiných zemí včetně Česka, kam se dostalo celkem 300 kilogramů.

Jedním z měst, kam se distribuovalo, byl i Nový Bydžov. Tam však měli lidé štěstí. „V Novém Bydžově na Královéhradecku, kam směřovala zásilka 107 kg hovězího masa, již o problému věděli od dodavatele a zásilku vrátili,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Dalších 137 kilogramů se však spotřebovalo v pražských restauracích a prodalo lidem v severních Čechách. Vzorky z masa, které se podařilo zachytit, putovaly do laboratoře, kde by rozbory měly odhalit, zda bylo skutečně závadné.

Ilustrační foto.
Kraji hrozí v dubnu kolaps dopravy. Autobusoví dopravci vypověděli smlouvy

Mluvčí celního Úřadu pro Královéhradecký kraj Jitka Fajstavrová upozornila, že celníci nákladní auta s potravinami kontrolují pravidelně a nejen v příhraničí, ale na celém území. "Každý příjemce masa v České republice má povinnost 24 hodin před obdržením zásilky nahlásit její dodání Státní veterinární správě," uvedla. Celníci to při prověrkách ověřují v databázi SVS.

Mluvčí také popsala, jak se provádějí společné kontroly s veterináři: "Zastavíme vozidlo, převezmeme průvodní doklady a zástupci krajské veterinární správy si sami zjistí ve své databázi přímo na místě, zda je vše v pořádku. Veterinární správa provádí fyzickou kontrolu, zda je vozidlo uzpůsobené k přepravě, zda je zboží označeno, zda je identifikovatelné, v patřičné teplotě a další okolnosti."

Podle Jitky Fajstavrové za rok 2018 královéhradečtí celníci předali Krajské veterinární stanici pro Královéhradecký kraj 22 případů ke správnímu trestání. Šlo o 122 216 kilogramů masa drůbežího, vepřového, hovězího a například i o gyros. Celníci zadrželi i náklad 302 400 vajec.