V současném počasí aktuální téma. „Vůbec základní pravidlo je nevydávat se pro tonoucího bez rozmyslu sám," zdůrazňuje potápěč - záchranář a velitel bohdanečských hasičů Patrik Trojan a dále vysvětluje: „Prvním bodem samotné záchrany je přivolání pomoci na tísňovou linku. V ledové vodě i zdravý a trénovaný člověk přichází o všechny síly raketovým tempem. Bez kolegů na břehu, kteří pomocí lana vytáhnou z vody zachránce i s tonoucím, nemá ani nejlepší plavec šanci, protože je téměř nemožné vylézt na okraj ledu sám, pokud nemá připravené speciální vybavení nebo dno pod nohama.

Záchranu tonoucího si vyzkoušeli také hasiči a strážníci. Jeden z výcviků vedli dobrovolní hasiči z Lázní Bohdaneč a Libišan, zúčastnili se ho strážníci Městské policie Chvaletice, strážníci ze Sezemic, hasiči ze Zdechovic a Čeperky a samozřejmě hasiči z pořádajících jednotek.

A jak je dobrým zvykem, suchou teorii vzápětí vystřídala praxe. V tomto případě velmi mokrá a proklatě studená. Kurz má za cíl naučit nejen potřebnou techniku, ale i improvizaci. V ledové vodě totiž má jakákoliv rada či pomůcka cenu zlata.

To nejlepší přišlo na závěr. Záchrana tonoucího v pracovním oděvu. „Důležitá se ukázala nejen znalost teorie a dostatečné psychické odhodlání, ale i souhra týmu zachránců a využití vybavení, jako jsou záchranné vesty, dlouhé lano nebo přilba. Vším tímto jsou například hlídkové vozy chvaletických strážníků standardně vybaveny po celý rok, právě pro takové případy," dodává jejich velitelka Aneta Hámorská.