Potřeba defibrilace

Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním časovém intervalu.

Přístroj zvládne použít i laik

Možným řešením je provedení zákroku laiky. A právě k tomuto účelu byl zkonstruován Automatizovaný externí defibrilátor (AED). Přístroj, s jehož pomocí je i laický zachránce schopen provést bezpečnou defibrilaci, stačí zapnout příslušným tlačítkem. Defibrilátor pak sám analyzuje křivku EKG a prostřednictvím hlasových a písemných pokynů v Českém jazyce vede zachránce k bezpečnému podání výboje.

V královéhradeckém kraji se přímo nabízelo požádat o takový rychlý zásah policisty (PČR) z obvodních oddělení v obcích, kde není dislokována výjezdová základna zdravotnických záchranářů.

Na prospěšnosti a důležitosti takovéto spolupráce se shodli krajští ředitelé ZZS a PČR – Jiří Mašek a Martin Červíček. Na obvodních odděleních policie v Úpici, Hostinném, Kopidlně, Hořicích v Podkrkonoší, Chlumci nad Cidlinou a Polici nad Metují bylo policistům zapůjčeno šest AED. Přístroje byly pořízeny z prostředků ZZS Královéhradeckého kraje a jejich celková cena je 240 tisíc korun.

Zvyšuje se šance na záchranu života

Celkem 81 sloužících policistů z uvedených oddělení absolvovalo v uplynulých dnech přímo na pracovišti rozšířené školení první pomoci. Lektoři vzdělávacího a výcvikového střediska královéhradecké záchranky, kteří školení realizovali, se zaměřili zejména na správný postup při provádění základní neodkladné resuscitace s využitím AED.

V současné době je všech šest defibrilátorů umístěno ve výjezdových policejních vozech vybraných oddělení. Operační důstojník má během služby neustálý přehled, kde se jaké auto v konkrétní okamžik právě nachází. Nastane-li situace, kdy jej operátoři tísňové linky 155 požádají o spolupráci při záchraně života hroženého člověka, je veliká šance, že se policisté na místo dostanou velmi brzy. Takováto spolupráce však v žádném případě neznamená, že by policisté měli převzít povinnosti Zdravotnické záchranné služby nebo ji nějakým způsobem suplovat. Jde jen o určitý krok navíc směrem ke zvýšení pravděpodobnosti záchrany lidského života.

Ivo Novák, Iva Kormošová