Nedostatečný dohled dospělých, špatná organizace volného času dětí, přecenění schopností, podcenění rizika, chybějící bezpečnostní pomůcky - to jsou hlavní příčiny následných dětských úrazů. Úrazy jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí dětí a jejich počty se stále nedaří výrazněji snižovat.

Nejčastěji dochází k poranění dětí při sportu a zábavě, kdy bývá častým důvodem absence bezpečnostních pomůcek. Ty v případě pádu dokážou úrazu zabránit nebo alespoň rozsah zranění zmírnit. Vážné úrazy hlavy s celoživotními následky nejsou, bohužel, výjimkou. Základní a pro děti povinnou ochrannou pomůckou, je přilba - a to nejen při jízdě na kole. Měla by být samozřejmostí také při pohybu na koloběžce, skateboardu, bruslích.

V královéhradeckém kraji zdravotničtí záchranáři v průběhu loňských prázdnin ošetřili 280 úrazů dětí a mladistvých. Pozitivní zprávou je, že zatímco v letech 2013 a 2014 zaznamenali několik závažných případů dětských tonutí, v loňském roce na východě Čech podobný případ nezaznamenali. Svou roli v tom mohlo sehrát i varování, které záchranné služby zveřejnily před začátkem prázdnin v rámci celé České republiky.

Prázdninové aktivity dětí i rodičů mohou pro zdravotnické záchranáře znamenat také zvýšený počet zásahů v nepřístupném terénu turisticky atraktivních lokalit. Královéhradecký kraj disponuje celou řadou takovýchto míst - od Krkonošských hřebenů přes Prachovské skály a Adršpach až k Broumovským stěnám. Úraz nebo zdravotní indispozice v takovýchto místech znamená vždy fyzicky namáhavou  a organizačně složitou záchrannou akci. Například jen za nedávný jeden měsíc záchranáři dvakrát museli nasadit vrtulník s lanovým podvěsem, aby mohli pomoci zraněným horolezcům v Prachovských skalách.

Nicméně, neštěstí nechodí jenom po horách, ale také se rádo přihodí i doma. Se vzrůstající oblibou zahradního grilování stoupá i počet dětských popálenin. Přitom tato poranění jsou velmi bolestivá a traumatizující a jejich hojení dlouhodobé. Dalším velkým rizikem jsou nezabezpečené zahradní bazény, kdy jako prevence před pádem a následným tonutím poslouží například pevné ploty, zakrytí hladiny nebo elektronický alarm. Při jízdě autem by pak mělo být samozřejmostí použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. Opatrnost je na místě také při využívaní různých dětských atrakcí. Například nedávno musela být na traumacentrum letecky přepravena dívka, která si přivodila zlomeninu obratle při skákání na domácí trampolíně.

Mějte pohodové prázdniny podle vašich představ. A buďte na sebe a své děti opatrní.

Ivo Novák