Od poloviny října postupně počet aktuálně nemocných lidí s koronavirem v kraji klesal. Nyní už je ale zřejmé, že situace se opět obrátila k horšímu. Negativní trend v kraji popisuje na svém webu i ministerstvo zdravotnictví. „Dochází k nárůstu počtu denních přírůstků, a to zhruba o 25 procent v mezitýdenním srovnání. Rizikovým faktorem je i nadále vyšší podíl případů u seniorní skupiny,“ uvedli epidemiologové.

V hodnocení systému PES zůstává hradecký kraj už 12 dní na úrovni nejvyššího pátého stupně. Fialovou barvou, která označuje pátý stupeň pohotovosti, jsou na mapě označeny čtyři z pěti okresů. Ve čtyřce je jen Náchodsko s indexem rizika 64. Nejhorší je situace na Rychnovsku, které je na hodnotě 89. Hůř je na tom ze všech okresů v České republice aktuálně pouze Ostrava-město.

Kvůli poruše lanovky ve Špindlerově Mlýně vyráželi na místo hasiči.
FOTO: Lyžaři uvízli na lanovce ve Špindlu, hasiči zalarmovali lezecké skupiny

Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) se opět pomalu zvyšuje i obsazenost lůžek v nemocnicích. Napříč krajem je s covidem hospitalizováno skoro 300 pacientů, asi třetina z nich je v hradecké fakultní nemocnici. Tam v posledních dnech evidují i zvýšený zájem o testování. Termíny na dobrovolné antigenní testování jsou plné až do 28. prosince, zvyšují se i počty PCR testů. Pozitivní je v posledních dnech asi každý třetí, u antigenních je to jedna desetina.

Podle mluvčího hradecké nemocnice Jakuba Sochora nejsou současné testy schopné zachytit případné mutace viru. Platí to i o nakažlivější mutaci, která se šíří z Velké Británie. Zachytit ji nedokáže skoro žádná laboratoř v Česku. V souvislosti s novou mutací fakultní nemocnice zatím nepřijala žádná speciální opatření.

Zápis do české knihy rekordů v počtu záchranářských modelů převzal z rukou zástupce agentury Dobrý den MUDr. Anatolij Truhlář, který je zároveň šéflékařem Letecké záchranné služby v Hradci Králové.
Šéf letecké záchranky: Záchranářským vrtulníkem jsem letěl už jako žák

Nemocnice se také připravuje na brzké zahájení očkování. To by mělo fungovat i na „britskou“ mutaci. „Máme zajištěno zařízení na skladování vakcíny v -80 stupních Celsia, očkování se uskuteční na Pavilonu interních oborů,“ potvrdil Sochor.

Aktuálně v kraji

Podle nejnovějších dat hygieniků je v kraji aktuálně 3581 aktivních případů. Více jich bylo naposledy před pěti týdny, kdy už ale pomalu odeznívala druhá vlna. Teď čísla nakažených už více než dva týdny v kuse opět stoupají.

Zahájení lyžařské sezony v Peci pod Sněžkou
FOTO, VIDEO: Jak to vypadalo v Peci na sjezdovce i pod ní u baru

Nejvíce aktivních případů je aktuálně na Hradecku, v přepočtu na počet obyvatel je na tom ale jednoznačně nejhůře Rychnovsko. Za celou dobu pandemie zemřelo v kraji v souvislosti s onemocněním covid-19 už 520 lidí.