Ukázala to včerejší anketa Deníku. Video natočené v Uherském Hradišti náhodným kolemjdoucím obletělo internet, kdy část veřejnosti pobouřilo kvůli plačícímu dítěti, které muselo přihlížet zatýkání jeho otce. Podle východočeských strážníků nelze z krátkého videa soudit, co incidentu přecházelo. Podotkli však, že právě pro tyto konfliktní situace by měli používat kamery.

„Samotný zákrok je samozřejmě k diskuzi, ale nikdo neviděl, co mu předcházelo. Děti by se ale rozhodně neměly brát jako rukojmí. Naši muži mají pro takové akce vždy zapnuté osobní kamery,“ poznamenal například velitel lanškrounských strážníků Stanislav Popelář.

Jasně naopak dopadla doprovodná čtenářská anketa. Podle 63 procent respondentů při incidentu nejvíc selhal sám muž s dítětem, vůči němuž byl zákrok veden. Dalších 35 procent čtenářů naopak hlasovalo pro to, že větší selhání vnímají ze strany zasahujících strážníků. Zbylá dvě procenta nejvíc odsoudila reakci velitele uherskohradištské městské policie a starosty města, kteří se za zákrok omluvili a až do vyšetření zákroku postavili oba strážníky mimo službu.

Anketa mezi strážníky v Královéhradeckém kraji:

Velitelé východočeských městských policií byli sice v hodnocení uherskohradišťské kauzy opatrní, i zde ale šlo zaznamenat dvě opačná stanoviska.

„Domnívám se, že tady strážníci zásah nezvládli,“ znělo jedno z mála konkrétních hodnocení, toto řekl Karel Juryca, velitel Městské policie v Jičíně.

Anketa mezi strážníky v Pardubickém kraji:

Jeho kolega, ředitel Městské policie v Hradci Králové, to však vidí jinak. „Z toho, co jsem viděl, tak šlo o normální zákrok strážníků, kterých probíhá v ulicích všech měst dennodenně celá řada,“ uvedl Hloušek. A dodal, že pokud dotyčná osoba odmítá uposlechnout, „může tam už dojít k využití donucovacích prostředků, tak to stanoví zákon“.

Nezvládnutí situace na obou stranách pak vidí vrchní velitel Městské policie ve Svitavách David Šimek. „Vnímám, že jednání policie v Uherském Hradišti bylo vyhrocené a nepřiměřené. Na druhou stranu i zákonní zástupci dítěte by se měli nějak chovat a jít příkladem,“ uvedl.