Kastelánovi zámku ve Slatiňanech na Chrudimsku Jaroslavu Buštovi se podařilo zbavit vojáky Rudé armády podezření, že vypili zámecké zásoby vína a dalších likérů. Osud 446 lahví byl mnohem prozaičtější.
„Ve Státní oblastním archivu v Zámrsku se objevil dokument, který trochu objasňuje osud 446 lahví vína a dalších tekutin ze zámeckých sklepů. Rudá armáda nevypila ani jednu láhev, ale ty byly v roce 1946 odvezeny na Národní pozemkový fond při ministerstvu zemědělství v Praze. Další osud zatím neznáme, ale bude asi jasný," poznamenává s úsměvem Bušta.
Rudoarmějci na zámku po určitý čas pobývali, přitom v samotných zdech šlechtického sídla byli ubytovaní důstojníci. Jak soupis vína a likérů pořízený 12. června 1945 po odchodu Rudé armády potvrzuje: „Ta z těchto zásob nevyzvedla ničeho."
Objevení důkladného soupisu přitom kastelána nepřekvapilo: „Když došlo k zestátnění zámku na základě dekretu č. 12 prezidenta republiky, vznikl také Národní pozemkový fond. Tato instituce přebírala zabavený majetek a do jeho správy byli dosazení národní správci. Ti na objekt přišli a jako první měli za úkol provést důkladnou inventarizaci od historických věcí až po peřiny. Poté tyto věci putovaly přes Národního pozemkový fond k dalšímu využití," vysvětluje Bušta.
Podle jeho slov původně nebylo v plánu slatiňanský zámek otevřít pro veřejnost, čili jeho mobiliář a vybavení bylo rozváženo do dalších institucí nebo velmi často prodáváno.
Takový osud stihl také například lovecké sály ve stájích u slatiňanského zámku. V nich Auerspergové zřídili výstavu loveckých trofejí ze dvou cest do Afriky, které rodina podnikla v letech 1910 a 1912. Byly zde uloženy například braně domorodců, preparáty ulovené zvěře nebo kly.
Artefakty už podle kastelána není možné vrátit zpět, neboť nebyly součástí zámku, ale stájí. Leč, kdo by zatoužil prohlédnout si africké trofeje „z druhé ruky", může navštívit Národní muzeum nebo Muzeum Emila Holuba v Holicích, které část těchto sbírek mají v inventářích.
Fotografie ze sbírky „Lovecké výprava knížete Františka Josefa Auersperga vedené Bedřichem Machulkou" si lze prohlédnout z pohodlí domova, neboť jsou v katalogu národního muzea dostupné online.