Závod se uskuteční od 24. do 28. ledna, na závodníky čeká 240 kilometrů dlouhá trasa. Na 24. ledna je naplánovaný zábavní program, přejímka přihlášených psích spřežení a slavnostní zahájení, musheři na start první, 65 kilometrů dlouhé etapy, vyrazí 25. ledna dopoledne.

Ve čtvrtek čekají na závodníky dvě etapy, v pátek potom 55 kilometrů dlouhá etapa s přenocováním pod širým nebem. Poslední sobotní etapa bude měřit 35 kilometrů. Závod Šediváčkův long čelil v posledních letech nepřízni počasí, loňský ročník ukončila obleva a závodníci absolvovali pouze první dvě etapy, třetí a čtvrtá byla zrušena.

Na start letošního ročníku se postavilo 91 závodníků se psy a 12 jezdců na horských kolech.

Z historie
Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v České republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první" ) odstartován v únoru roku 1997.

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřský husky jménem Šedivák – byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long".