Již 32. kapitolu jedinečné knihy nazvané „Čůčobraní“, začnou v sobotu odpoledne psát v pohostinství ve Žďáru nad Metují. Tradičního setkání výrobců ovocných vín se mohou zúčastnit všichni ti, kdo do 16 hodin přihlásí svá čůča vykvašená v předchozím kalendářním roce. „Od každého vzorku musí být dvě typizované jednolitrové láhve,“ připomíná Libor Martínek.

Čůčobraní putuje po vybraných hostincích na Policku. V Machově se odehrálo sedm ročníků, pak se přestěhovalo na tři roky do Bělého a 19 degustačních nářezů zažil Suchý Důl. Teď už se bude potřetí koštovat ve Žďáru nad Metují. „Cílem této akce je nabídnout nejen odborné komisi, ale i návštěvníkům víno z čehokoliv, jen ne z vinné révy,“ připomíná neoddiskutovatelnou podmínku Libor Martínek. Kromě klasických výchozích surovin se tak občas objeví víno z rýže, melounu, červené řepy, chleba či kmínu.

Cenou je anděl z pohřebního vozu

Čůčo, které získá nejvyšší počet bodů se stane Královnou sklepa s putovní cenou, jíž je jednokřídlý anděl z pohřebního vozu. Naopak nejnepoživatelnější mok je oceněn titulem „Sračka roku" a odměnou pro vítěze této kategorie je povinnost zkonzumovat na ex sklenici svého nápoje. Dále také obdrží putovní cenu (sádrového trpaslíka), kterou je povinen po celý rok vystavovat na viditelném místě.

Modelka nafotila kalendář, výtěžek pomůže nemocným.
Modelka nafotila kalendář, výtěžek pomůže nemocným

„Černý jeřáb a směska červenýho a černýho rybízu v kategorii červených vín a mezi bílá vína posílám květ černého bezu a bílý rybíz,“ odpovídá Libor Martínek na dotaz, jaká vína zítra vypustí do koštovacího klání. Za více než tři dekády existence Čůčobraní už stanul na nejvyšším stupni minimálně pětkrát. Obzvlášť vydařenou produkci nabídl v loni. „To jsem vyžral skoro všechno co se dalo,“ usmívá se při vzpomínce na úspěšné tažení. „Byl jsem první a třetí v červených vínech a v bílých byla první tři vína také moje, upřesňuje poslední držitel ceny Královna sklepa.

Soutěž poznamená horší úroda ovoce

Jak to dopadne letos si netroufá odhadnout. „Bylo méně ovoce, hodně toho sezobali ptáci,“ dodává Martínek.

Podobně stavěnou nabídku má i další se spoluzakladatelů Čůčobraní Petr Tyč. Kromě zkapalněného rybízu, černého jeřábu a jablka sklízí úspěchy s višňovým vínem. „Měl jsem ale mizernou úrodu, problém je moniliová spála, která u nás v Novém Městě řádí už mnoho let. Ale deset litrů višňového jsem udělal,“ říká Petr Tyč.

Soutěž o Královnu sklepa je doplněna pestrým doprovodným programem. Jeho součástí je hudební produkce kapely Domamazec a scénky baletního souboru Hochů Šindelářových z Nového Města nad Metují. Její jedinečnost podtrhuje skutečnost, že je vždy premiérou i derniérou zároveň. „Ta letošní se jmenuje Lovci mamutů na Policku aneb Za žďárským Venoušem,“ prozrazuje téma volně inspirované tvorbou Eduarda Štorcha.

Ilustrační fotografie.
Jablka okoštují opět po 14 letech

Jiří Řezník