S úmyslem posunout zdravotnickou péči na horách o další stupeň a zrychlit bezprostřední péči o zraněné lyžaře zavedla Nemocnice Vrchlabí novátorskou metodu na českých sjezdovkách. Na těch špindlerovských od února potkáte každý den medical patroly. Pokud se vám přihodí úraz, můžete si být jistí, že rychle zasáhnou a ve spolupráci s Horskou službou budete mít maximální péči.

„Při závažnějších poraněních je absolutně nejdůležitější první, přednemocniční péče. Čím dříve a rychleji ji zraněný dostane, tím větší je pravděpodobnost, že poškození se objeví v menším rozsahu. Když se nezasáhne v prvních minutách, riziko poškození organismu významně roste. Pomoc přichází rychle, koordinovaně a účinně," vysvětlil Luděk Pelikán, šéf Penta Hospitals, která je vlastníkem Nemocnice Vrchlabí. Zavedení medical patrol byl jeho nápad, inspiraci našel v USA. „Díval jsem se, jak se to dělá ve světě. Ve Vailu v Rocky Mountains v 70. letech začal jeden doktor tak, že si udělal při svahu ambulanci a ošetřoval hned lyžaře, kteří se tam zranili. Dnes je tam víceúčelová nemocnice i s porodnicí," prozradil zdroj inspirace. Situaci ohledně zavedení zdravotnických hlídek přímo na českých sjezdovkách konzultoval i s Ondřejem Bankem, který v loňském roce zakončil lyžařskou kariéru, provázenou vedle úspěchů také řadou úrazů a zranění. „Zrovna on toho zažil na svazích opravdu dost," připomenul Bankovy krkolomné pády.

„Zásadní princip je, že do nemocnice transportujete člověka, který už má za sebou prvotní ošetření. Úkolem patroly je rychle se o něj postarat," pokračoval ředitel Penta Hospitals.

Medical patroly chce zavést i v letním období. „V létě výrazně přibývá úrazů, především bikerů. Adrenalinové záležitosti se rozšiřují a procento zranění stoupá," řekl Luděk Pelikán. Pro úspěšné fungování projektu označil za klíčové dvě záležitosti. „Kooperaci a synchronizaci s Horskou službou a zkolaudování medical pointu, zdravotnické ambulance vybudované přímo pod sjezdovkou," uvedl.

O tom, že zdravotnické hlídky mají své opodstatnění, se už stihli přesvědčit její přímí aktéři. „Jedna slečna se srazila s lyžařem, měla těžký otřes mozku, byla převezena do vrchlabské nemocnice. Týden poté nás vyhledali rodiče a děkovali nám," vybral jeden z případů Štěpán Klampfl. „Každá minuta je dobrá. Jezdíme po sjezdovkách ve dvojicích a monitorujeme situaci. Jakmile vidíme problém, hned tam vyrážíme. Snažíme se být tam, kde je nejvíc lidí a tedy největší pravděpodobnost úrazů," doplnil Jiří Šedivý s tím, že nejčastější bývají úrazy hlavy, hrudníku a vnitřní poranění. „Lyže jsou rychlejší, lidí přibývá a počet úrazů roste," konstatoval. Zdravotníci na lyžích působí na svazích rovněž jako mentoři. „Pomáháme lyžařům, kteří přecenili síly a potřebují pomoc. Dbáme i na bezpečnost lyžařských školek," poukázal na další pozitivní faktor medical patrol Štěpán Klampfl.

Ředitel Penta Hospitals Luděk Pelikán (na snímku vlevo) považuje spolupráci s Horskou službou za jeden z klíčových aspektů.Zdroj: DENÍK/Jan Braun