Nekonečný had, který se obtáčí kolem vchodu do dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou signalizuje, že lidé berou o prázdninách hory útokem. Není to výjimka, ale pravidlo.

Neváhají vystát několikahodinovou frontu, aby se svezli na Sněžku, třebaže za stejnou dobu, co čekají v davu, by na ni došli pěšky. „O prázdninách doporučujeme lidem, aby přišli na lanovku nejlépe mezi 8. a 10. hodinou a po 15. hodině,“ avizoval náčelník Lanové dráhy na Sněžku Jiří Martinec dobu, kdy je vhodné vyhnout se největším frontám.

Kalvárii s parkováním v Peci pod Sněžkou už brzy vyřeší pětipatrový parkovací dům, který rychle roste na příjezdu do horského střediska. Stavba za 167 milionů korun má být hotová v květnu příštího roku a pojme 457 aut. Bude sloužit také jako autobusové nádraží. O tom, že je opravdu potřeba, svědčí kolony aut, parkujících podél silnice téměř až do Velké Úpy a davy turistů v letní i zimní sezoně.

Sněžka se proměnila v druhý český Václavák. V hlavní turistické sezoně je na ní podle odhadů deset tisíc lidí denně. Problém je, že někteří návštěvníci hor se chovají k vzácné přírodě macešsky. Nerespektují ani ty nejjednodušší pokyny o zákazech vstupu mimo vyznačené trasy. Bezhlavě šlapou po keřích a květinách, uvelebí se jako u vody.

Nejsou přitom u rybníka, ale v nejpřísněji chráněném území Krkonoš. „Měli jsme případ, že si tady lidi rozdělali ohýnek,“ nechápavě kroutil hlavou majitel České Poštovny na Sněžce Milan Blaha. „Špatných případů máme pořád dost, ale všichni lidé rozhodně nejsou takoví. Jsou poučení, jak se na horách chovat,“ namítl.

KRNAP patří mezi nejnavštěvovanější národní parky na celém světě. Nabízí i řadu dalších pozoruhodných míst a atrakcí. V Krkonoších je přibližně 1200 kilometrů letních značených tras pro pěší i cyklisty.

Podle Ziny Plchové ze SkiResortu Černá hora-Pec jsou žhavým trendem na horách koloběžky, pro které je k dispozici 60 km tras. „Rodiny s dětmi často využívají koloběžky ke sjezdu z Černé hory přímo ke Stezce korunami stromů v Janských Lázních. Velmi vyhledávané jsou dětské parky u horních stanic lanovek, Kabinka na Černé hoře a Herní krajina Pecka ve Velké Úpě na Portáškách, kde je několik nových prvků,“ řekla Plchová. Letní návštěvnost ve SkiResortu Černá hora-Pec je podle ní poslední 2-3 roky obdobná.

Lanovka z Velké Úpy na Portášky vede k Herní krajině Pecka.Zdroj: Jan Bartoš

Lanová dráha z Velké Úpy na Portášky vede k Herní krajině Pecka. Foto: Jan Bartoš

V létě každoročně přibývá turistů v Malé Úpě. „Návštěvnost roste, hodně je především jednodenních turistů. Lepší by samozřejmě bylo, kdyby zůstávali na týdenní pobyty,“ poznamenala Lenka Brožová z infocentra v Malé Úpě. Počet návštěvníků infocentra sčítá čidlo. Za celý loňský rok jich zaznamenalo 56 177, během letošního roku do včerejšího dne již 43 453 návštěvníků.

„V létě tady denně projde infocentrem přes 400 lidí,“ dodala Brožová. "Je pravda, že ve srovnání s loňským rokem máme více lidí," potvrdil zájem o návštěvu nejvýše položené obce v kraji Radek Sobotka, provozovatel horské boudy Bowling, umístěné na hranicích s Polskem ve výšce 1050 metrů nad mořem.

Hodně lidí je v létě i ve Špindlerově Mlýně, přesto jich není tolik jako v předchozích sezonách. Řekl to Martin Jandura z infocentra Špindl.INFO, majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com. „Úbytek návštěvníků je zhruba desetiprocentní. Špatný byl hlavně květen kvůli počasí. Čechů ale jezdí pořád spoustu, hodně je také Poláků, Němců a Holanďanů,“ informoval Jandura o situaci ve Špindlu.