„Policisté museli uzavřít silnice v Hostinném a Svobodě nad Úpou," řekla policejní mluvčí Iva Kormošová. Ve Svobodě nad Úpou voda z horských potoků a strání zaplavila i několik domů. „Voda se k nám hrne po silnici z Janských Lázní i z okolních svahů, situace je velmi špatná," sdělil starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla.

Horské oblasti zalila stoletá voda

Mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi dokonce hovořil o tom, že horské a podhorské oblasti Královéhradeckého kraje v povodí Labe zasáhla v noci ze soboty na neděli stoletá povodeň. Celkem šest lidí muselo být v neděli ráno zachráněno v podvěsu vrtulníku v Hostinném a Rudníku – Arnultovicích na Trutnovsku.

„Voda zaplavila domy a několik lidí zůstalo uvězněno ve svých obydlích. Silný proud rozvodněné řeky znemožnil hasičům s těžkou technikou a čluny dostat se do zasažených míst, proto byl na místo povolán vrtulník z Hradce Králové," uvedla k situaci mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Na pilno měli i zdravotníci. „Kolem deváté hodiny ráno letěl vrtulník do Dolních Lysečin v Krkonoších, kde zachránil pětačtyřicetiletého muže z Ostravy, který byl stržen vodním proudem. Asi po třech stech metrech byl zachycen a transportován do oblastní nemocnice," řekl mluvčí záchranářů Tomáš Ježek.

Policisté pátrali také po vodákovi, který se rozhodl sjet rozvodněnou řeku Metuji. Loď se s ním převrátila a on zmizel pod hladinou. Tři jeho kolegy se podařilo zachránit.

Mohutné záplavy zasáhly kromě Trutnovska i na další místa v kraji, a to Zábědov nebo Chlumec nad Cidlinou, Ostroměř, Luňany nebo Úlibice na Jičínsku.   (zprav)