„Počasí se na obilí podepsalo hlavně na Chrudimsku, kde bylo v červnu lokální krupobití. Za dvacet minut bylo na některých místech sklizeno a vznikla škoda třicet milionů korun," uvedla Vanda Rektorisová, ředitelka agrární komory Pardubického kraje.

Nejvíce zaseli pšenice

Ačkoliv úrodu poznamenaly bouřky a kroupy, jsou výnosy vyšší než před rokem. Loňské výsledky překonaly všechny obiloviny s výjimkou žita, téměř stejné jsou dosud výnosy u ovsa. Celkově tak zemědělci sklidili 5,34 tuny obilovin z hektaru. Meziročně výrazně vzrostly výnosy řepky, vloni získali 2,88 tuny, letos 3,33 tuny z hektaru.

V Královéhradeckém kraji  je výnos z hektaru o něco vyšší, konkrétně 5,82 tuny, což je o třicet procent více než vloni a u řepky 3,54 tuny. Vyšší úrodu v hradeckém kraji by měla zajistit zejména ozimá pšenice, jejíž výnos vzrostl o třicet šest procent na 6,24 tuny z hektaru. Ozimá pšenice je tradičně nejvíce pěstovanou obilovinou, zemědělci jí letos oseli přes šedesát procent ploch 
s obilovinami.

Brambory zdraží

Naopak u brambor hlásí zemědělci špatnou úrodu. „Sklizeň je zatím v začátcích, ale vypadá podprůměrně. Cena brambor bude nejspíše vyšší. Ty se totiž pěstují na čím dál menším prostoru. Část ploch zabraly průmyslové brambory, další zase kukuřice na bioplyn. Také kvůli suchu brambory nenarostly do větších rozměrů. Máme zatím výnos 25 tun z hektaru," řekl Bedřich Janáček ze Zemědělských služeb v Hlinsku v Čechách.

Jeho slova potvrzují také královéhradečtí  farmáři. „Rané brambory sklízíme od června, s těmi na uskladnění začínáme teď. Celkově budou s ohledem na počasí výnosy nižší a cena vyšší. Tu ale ovlivňují větší hráči než jsme my," potvrdil Josef Polák z farmy Polák Lochenice.