Více než patnáct centimetrů nového sněhu znepříjemnilo cestování dnes ráno především řidičům. Sypače s radlicemi byly v pohotovosti od dvou hodin. „Snažíme se ošetřit především jedničky a dvojky, silnice na Jičínsku jsou všechny průjezdné,“ uvedl za údržbu silnic včera dopoledne Jaroslav Čipera z jičínského střediska. Autobusový dispečer Milan Mach za BusLine Semily dodává, že i autobusová doprava je bez problémů, klasická zpoždění jsou do 30 minut.

Ilustrační foto
Policisté provedli o víkendu více než tisíc kontrol, rozdali pokuty na horách

Klouzající vozovky se podepsaly na zvýšeném počtu pondělních karambolů. „Od neděle 20 hodin do pondělní 13. hodiny jsme evidovali 34 dopravních nehod. Ve většině případů se naštěstí jednalo jenom o pomačkané plechy. Přesto došlo k několika lehčím zraněním, ale k žádnému těžkému,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství policie Iva Kormošová. „Pět zraněných osob si vyžádala nehoda tří osobních vozidel v Solnici,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Jak dále doplnila novo bydžovští hasiči pomáhali s odstraněním sněhu z nafukovací sportovní haly.

V kopci uvízly tři desítky kamionů

Zřejmě největší problémy v dopravě byly na Náchodsku, kde ve Vysokovském kopci ráno z obou stran uvízly tři desítky kamionů. Ve směru od Náchoda provoz zablokovaly Kamiony převážející mobilní domy. Situaci ještě více komplikovala nesjízdná komunikace na polské straně, kde odstaveny kamiony plnily každé volné místo. Kolem poledne se podařilo vysokovský dopravní špunt uvolnit, ale ten se přemístil do centra Náchoda, kde u kruhové křižovatky u nádraží ztroskotal porouchaný kamion. „Nyní už je Náchod plně průjezdný. I ten poslední kamion, který stál u kruhového objezdu, tak už je pryč,“ uvedl včera po 13. hodině velitel náchodských městských strážníků Petr Valica

Pondělní sněhový příval měl už v neděli zajímavou předehru. „Já snad blbě vidím po ránu,“ říkali si dnes mnozí z těch, kdo před domem v neděli ráno vyhrnovali čerstvě napadaný sníh. Noční chumelení totiž nepřineslo vyloženě čistě sněhobílou několikacentimetrovou pokrývku, ale odstín sněhu byl sice lehce, ale viditelně naoranžovělý. „Nad Saharou se kvůli větrnému počasí dostalo do ovzduší velké množství prachových částic, které doputovaly díky jižnímu proudění nad starý kontinent. Prachové částice byly z ovzduší vymývány srážkami – na sněhu jsou dobře vidět,“ vysvětlovala neobvyklý jev meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu. Písek ze Sahary hlásili pozorovatelé z Broumova, Teplic nad Metují, Hynčic či Hejtmánkovic a dalších míst kraje. „To je sníh zároveň s posypem, aby se to neklouzalo,“ vtipkovala na facebooku Yvetta Krupičková .

Jak dále vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová, prach ze Sahary nebo severního pobřeží Afriky se k nám dostává ve vyšších vrstvách atmosféry v posledních letech poměrně často – duben 2019, duben 2020, květen 2020, červen 2020. „Podle zahraničních studií se do střední Evropy dostane ročně až 60 tisíc tun prachu,“ uvádí.

Zdravotnická záchranná služba v Královéhradeckém kraji jezdí k mnoha případům ve spojení s onemocněním Covid-19. Po každém výjezdu musí posádka provést důkladnou dekontaminaci sebe i sanitního vozu.
Záchranáři v době covidu: Pět hodin ve skafandru a enormní stres

Přestože pondělní sněžení bylo nadstandardní v celém kraji nezpůsobilo žádné problémy energetikům. „Naštěstí se noční chumelení a pokles teplot na poruchách nijak neprojevilo. Obecně pro nás jsou horší teploty kolem nuly a těžký mokrý sníh, než takovéto mrazy,“ říká mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. „Nejvíce poruchových událostí způsobuje silný vítr, vichřice, těžký mokrý sníh a následné pády stromů a větví do vedení, nepřítelem je i podmáčený terén hlavně v horských a těžko přístupných oblastech,“ doplňuje Šárka Lapáčková.

Tento týden nás čekají nejchladnější dny od února 2012. „Od severovýchodu k nám bude proudit ledový vzduch z Arktidy, který srazí průměrné denní teploty hluboko pod dlouhodobý normál,“ upozorňuje Dagmar Honsová. V ranních minimech bude během týdne po ránu teplota při zmenšené oblačnosti klesat až k -20 °C, v odpoledních maximech nejčastěji naměříme -8 až -3 °C, ale ojediněle nejsou vyloučené ani tzv. arktické dny – tj. s teplotou pod -10 °C. Pravé zimní počasí nepomine ani po Valentýnovi a výraznější nárůst teplot vzduchu zřejmě přijde až v posledním únorovém týdnu.