Královédvorská ZOO je častým cílem řidičů z celých východních Čech. Její návštěva se však může prodražit. To v případě, že bude mít člověk „těžkou" nohu na pedálu.

Samotný Dvůr Králové, včetně okolních obcí  Choustníkovo Hradiště 
a Kocbeře, je totiž „protkán" radary úsekového měření rychlosti. Ty měly lidi ochránit před obtěžováním ze strany pirátů silnic. Řidiči s „těžkou" nohou na pedálu tu od začátku měření, tedy od roku 2014, do královédvorské kasy „nasypali" již 50 milionů korun.

Podle mluvčí zdejší radnice Miroslavy Kameníkové se však počet neukázněných řidičů snižuje, což podle ní bylo účelem instalace radarů. „Za celý loňský rok jsme na našich šesti úsecích zaznamenali bezmála čtyřicet tisíc přestupků," informovala mluvčí dvorské radnice s tím, že za prvních pět letošních měsíců se do hledáčku radarových kamer dostalo „pouze" 7598 přestupků. „To je zhruba třetinové množství než v počátcích měření. Na pokutách řidiči od ledna do května zaplatili deset milionů korun," uvedla Miroslava Kameníková a dodala, že za dobu provozu úsekového měření rychlosti dluží hříšníci na pokutách a nákladech správních řízení zhruba půl druhého milionu. Za dva a půl roku existence zaznamenaly radary 70 tisíc přestupků.

O podobném systému  nyní uvažují i v Hradci Králové. Město má již vytipované úseky, kde by se toto zařízení uplatnilo. Podle náměstka hradeckého primátora Jindřicha Vedlicha by však neměly radary plnit funkci represivní, ale měly by být součástí velkolepého projektu Inteligentního dopravního systému.

„O úsekových radarech opravdu přemýšlíme. Chceme však, aby byly součástí tohoto projektu, který ve svých modulech skýtá velké množství technických vymožeností," uvedl nedávno Vedlich.