„Výnosy jsou ze sklizených ploch mírně nižší, ale loňský rok byl rekordní. Výnosy jsou dobré, ale bude záležet na dalším průběhu počasí," řekl ředitel svitavské Agrární komory Josef Gracias.

Průměrný výnos obilovin je aktuálně zhruba 6,8 tuny z jednoho hektaru a je o něco nižší než loni. U řepky činí přibližně 3,6 tuny z jednoho hektaru, loni se průměrný výnos blížil ke čtyřem tunách. Téměř u konce je sklizeň ozimého ječmene.

„Kvalita snad bude u řepky a u ječmene dobrá, i když má trošku drobnější semeno. Na Orlickoústecku je vegetace pozdější. Sklizená je polovina řepky, která je v nižších oblastech," uvedl František Smítal, ředitel Agrární komory v Ústí nad Orlicí.

Například na Svitavsku už skončily žně ozimého ječmene, sklizeň řepky je hotová z více než poloviny.

Suché počasí znehodnocuje úrodu na písčitých půdách, které neudrží vodu. Častěji se vyskytují na Pardubicku. V regionu Svitav i na Orlickoústecku převažují jílovité půdy. „Rostliny trpí deficitem vody. Stavy porostů na těchto půdách jsou horší. Kukuřice je v místech, kde je voda, dvoumetrová, na písčité půdě může být až poloviční," dodal Smítal.