Kraj minulý tendr zrušil v únoru kvůli nekvalitní projektové dokumentaci. Novou soutěž chtěl vyhlásit příští týden, ale to se mu zřejmě nepodaří. Zrušeným tendrem se totiž začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se s námitkou obrátila jedna ze stavebních firem a který musí rozhodnout, zda zrušení tendru bylo v souladu se zákonem. „Celá soutěž tak ještě není právně ukončena. Dokud nebude v tomto rozhodnuto, nemůžeme vypsat soutěž další," řekl hejtman Lubomír Franc.

ÚOHS by měl rozhodnout nejpozději do 20. května. Kraj proto zamýšlí na 23. května svolat mimořádné zastupitelstvo. Mělo by schválit odůvodnění významné veřejné zakázky, aby rada kraje mohla vyhlásit nový tendr.

Hejtman o tom informoval na pondělním semináři k projektu modernizace náchodské nemocnice. Konal se na žádost opozičních zastupitelů, kteří chtěli znát , kolik peněz kraj dosud na projekt vynaložil.

„Odmítáme názory, že nás prodleva v přípravě modernizace náchodské nemocnice bude stát až sto milionů korun. Opozičním zastupitelům jsme podali rozpočet dosavadních nákladů, ze kterého vyplývá, že příprava projektu vyšla kraj na necelých deset milionů korun, a to včetně zpracování projektové dokumentace a supervizí," uvedl radní pro investice Josef Dvořák.

Nyní se pracuje na opravě nekvalitní projektové dokumentace, kterou zpracovala firma Jika-CZ. Firma dokumentaci opravuje sama, ale její práci kontrolují odborníci. První výsledky oprav podle kraje hovoří o stovkách chyb. Dokumentace by měla být připravena do případného zasedání mimořádného zastupitelstva.

Přestavbu odložily dvě zrušené soutěže
Přestavbu nemocnice za více než miliardu korun kraj chystá mnoho let. Původně měl začít s opravou už v roce 2012, hotovo mělo být do poloviny roku 2015. V květnu 2013 však kraj zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Druhý tendr byl zrušen letos, když kraj kvůli 995 dotazům firem na projektovou dokumentaci musel sedmnáctkrát posunout termín otevírání obálek.