Jen těžko se najde někdo, kdo by se alespoň jednou v životě nechtěl projít po svém rodném městě v době, kdy tam mohl potkat rytíře a měšťany, nebo se nechtěl podívat na to, jak vypadaly domy před sto lety. Ještě do nedávna musela těmto „cestovatelům v čase“ dopomoci fantazie podpořená dobovými rytinami či fotografiemi. Nyní už stačí mít u sebe telefon, tablet či 3D brýle. 

Historická rekonstrukce bitvy na Chlumu u Hradce Králové v roce 1866
Na Chlumu se opět rozhoří bitva. Bojiště má dvě opravené památky války 1866

Stále více měst v České republice totiž nabízí náhled do minulosti pomocí rozšířené či virtuální reality. Nejnověji se do této společnosti zařadil i východočeský Hradec Králové. Věnné město českých královen si vzali do parády nejenom historici a archeologové zdejší Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, Historického ústavu Akademie věd České republiky a Muzea východních Čech, ale také tým odborníků z Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze.

Výsledkem jejich několikaleté práce je aplikace s virtuální realitou, která zobrazuje město od 14. do počátku 20. století. 

Vizualizace Kavalíru, kde nyní sídlí například Odbor dopravy.Vizualizace Kavalíru, kde nyní sídlí například Odbor dopravy.Zdroj: se svolením, Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Z popela tak povstane na dvacet staveb, které buď již nestojí, nebo během staletí proměnily svou tvář. Například věž Kropáčka či někdejší Pražská brána. Třešničkou na dortu bude hrad, který tu stál od první poloviny 13. století a na kterém několik let žila i královna Eliška Rejčka. Během husitských válek byl roku 1423 zničen a nedochovaly se po něm žádné rytiny či ilustrace.

„Uživateli prostřednictvím 3D brýlí či přes mobilní telefon aplikace nabídne pohled na objekty, o jejichž někdejší existenci má běžná veřejnost jen mlhavé povědomí,“ popsal novinku ředitel Muzea východních Čech a zároveň spoluautor aplikace Petr Grulich.  

Toulky časem nabízí i jiná města 

Hradec Králové není jediné české město, které podobné toulky časem nabídne, či už nabízí. S podobnými aplikacemi se lze potkat napříč republikou. Například Aš nabízí aplikaci timeTRIP, která umožňuje pomocí chytrého telefonu nebo tabletu nahlédnout do několika letopočtů a zjistit, jak město vypadalo.

Zdroj: Youtube

„Za nás je to povedený projekt, který nachází uplatnění u široké skupiny turistů. Právě Virtuální Aš totiž umí otevřít pomyslné okno do historie díky telefonu, který každý nosíme ve své kapse,“ popsal zkušenosti mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Toulky svojí historií pomocí nových technologií si nemohou vynachválit ani v Kolíně, který nabízí edukativní programy Tajemný Kolín a Maskaron či 3D virtuální prohlídky města.  

Podchod u Centrálu v Hradci Králové.
RETRO OKÉNKO: Podívejte se na Hradec v dobách výstavby podchodu u Střeláku

Podle prezidenta Asociace virtuální a rozšířené reality Martina Kotka mají rozšířená i virtuální realita nejen velký potenciál, ale hlavně přesah.

„Současné technologie neumožňují pouze digitalizovat památky, a tím je uchovat pro další generace, či pro případ rekonstrukce, například po požáru, ale také po nich cestovat v čase. A to má význam nejen z turistického hlediska, ale mladší generaci to může otevřít bránu poznání a získání lásky k historii,“ uvedl Kotek.