Podívejte se s námi za dravci do opočenských ulic, vezmeme vás i k zámeckému letohrádku a na arkádové nádvoří zámku Opočno, kde se koná tradiční nástup před lovy.

Druhý den lovů sokolníci se svými dravci vyrazili například za České Meziříčí, Albrechticím, Byzhradci, Bolehošti, k Předměřicím a na další místa. O úlovek tady tolik nejde. „Nelovíme pro kořist, ale pro vše krásné při lovu,“ zní heslo sokolníků. 

"Nelovíme pro kořist, ale pro všechno to krásné při lovu," je mottem sokolníků. Na akci v Opočně se každoročně těší i proto, že je příležitostí k setkání. Lubor Křivka.
Opočnem se opět ponese křik dravců, až do soboty hostí Národní setkání sokolníků

Čtyři tisíce let staré umění zacházení s dravci včetně lovu si od svého vzniku až do současnosti uchovalo své tradice, i proto je od roku 2010 zapsáno na Světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. U nás se sokolnictví podařilo znovu oživit před více než půlstoletím díky několika nadšencům, přičemž byla stanovena i pravidla a zákonný rámec lovů pomocí dravých ptáků, aby mohl být tento způsob lovu legalizován. Vznikl také Klub sokolníků, jehož zakládací listiny byly podepsány 11. listopadu 1967 právě v Opočně.
Prvního sokolnického setkání se zúčastnilo zhruba deset sokolníků převážně s jestřáby. Od té doby se rozrostlo do velkolepých rozměrů. Při jubilejním 50. ročníku v roce 2017 dorazilo 142 sokolníků. V současné době se řadí mezi největší mezinárodní setkání svého druhu na světě.