Je vedoucím Oddělení myslivosti na Ministerstvu zemědělství, ale také nadšeným sokolníkem. „Už to bude nějaký pátek, odpovídá s úsměvem na otázku, jak dlouho se věnuje sokolnictví, sympatický muž.

„V roce 2002 jsem dělal sokolnické zkoušky, ale se sokolnictvím jsem začal mnohem dřív, jako malý kluk. V rodině nic takového nemáme. Ani nevím, jak to ke mně přišlo, ale jednou jsem se zeptal na základní škole učitelky biologie, jestli nezná někoho, kdo má dravce. A shodou okolností u nás ve městě bydlel sokolník, tak jsem ho šel navštívit. V podstatě od té doby jsem tomu naprosto propadl,“ vzpomíná Tomáš Kunca.

Jan Višinský na Národním sokolnickém setkání v Opočně.
Jan Višinský: Sokolnictví je o sepjetí s přírodou i o touze dotknout se nebes

A tato záliba ho neopustila dodnes. Do Opočna na Národní setkání sokolníků jezdí pravidelně už od roku 2008. Od té doby vynechal jen jeden ročník.

„Tento jestřáb není můj, ale kamaráda. Požádal mě, abych ho vzal na slavnostní nástup,“ vysvětluje, zatímco na ruce mu sedí dravec nevšedního zjevu. Mezi ostatními je k nepřehlédnutí. Jde o jestřába, který je celý bílý.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

„Jedná se o jestřába albidus, je to poddruh, který pochází z východního Ruska, ale v dnešní době už chovatelé mají možnost tyto bílé jestřáby odchovávat. V Evropě mezi chovateli je tato bílá forma jestřába poměrně běžná. V České republice je tento druh vzácností. Máme tu v podstatě jen jednoho chovatele, který začíná s jejich chovem a letos se mu povedlo odchovat dvě samice. Máme tak možnost vyzkoušet, jak jiný druh jestřába, který tu nikdy nebyl, třeba loví, jak se chová a tak dále,“ říká sokolník.

Viktor Čahoj vychoval a vycvičil už hodně dravců, Terka je jeho čtvrtým orlem skalním. Učil ale i krkavce. „Krkavec je hodně inteligentní, orel taky, ale každý svým způsobem, mají různé mentality,“ tvrdí.
FOTO, VIDEO: Sokolník Viktor Čahoj: „Cvičil jsem krkavce do filmu Rumburak“

Sám se věnuje lovu s krahujcem obecným. „Což je mnohem menší dravec než jestřáb. Specializuji se na lov strak. Je to taková úplně jiná disciplína, která mezi sokolníky není moc praktikována. Nicméně lov s krahujcem je velmi zajímavý, tento malý dravec dokáže ulovit velkou kořist. Krahujec přirozeně v přírodě loví malé ptáky. Samozřejmě my jako sokolníci podle zákona o myslivosti jsme vázáni legislativou a ptactvo obecně je chráněno. Ale například straka je uvedena jako druh zvěře podle zákona o myslivosti, a tudíž ji můžeme třeba s krahujcem lovit,“ dodává.