Parta hasičů, kteří standardně působí na Učilišti požární ochrany ve Velkém Poříčí, na centrální stanici v Hradci Králové a na stanici v Trutnově ukázala, že tvrdý trénink se vyplácí.

„Ukázalo se, že mezi světovou špičkou specializující se na záchranu osob pomocí lanové techniky máme své místo. V náročné soutěži záchranných týmů, která prověřuje nejen technické dovednosti, ale je náročná i po fyzické a teoretické stránce, čekala na účastníky řada rafinovaných úkolů,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Z cvičení v Hradci Králové.
Na stopě uprchlému vězni: noční cvičení prověřilo výsadkáře a pořádkáře

Mezi disciplínami byly například různé scénáře záchrany osob na 85 metrů vysoké přehradní hrázi, v akvaduktu, v lokalitě bývalého hornické městečka posloužila pro jeden ze scénářů bývalá těžební věž, záchrana probíhala i v šikmém terénu suťoviště.

Jedním z úkolů bylo také přemístit na určitou vzdálenost přes překážku 250kilogramový sud s explozivním materiálem. Při tom bylo potřeba postupovat kontrolovaně a bylo nutné si spočítat možnosti zátěže.

Do železničního muzea Výtopna v Jaroměři se lidé mohli v pátek a o víkendu svézt historickým parním vlakem. Jednou ze zastávek byly i Smiřice.
VIDEO: Jako za starých časů. Do železničního muzea se lidé svezli parním vlakem

„Úkolů bylo celkem dvanáct, ale nejsilnějším zážitkem pro nás byla královská disciplína, která se odehrála v přístavu. Všech 24 týmů závodilo najednou na 80 metrů vysokém portálovém jeřábu. Naším úkolem bylo vystoupat v co nejkratším čase nahoru, vytáhnout všechen materiál včetně nosítek, zajistit figurantku, spustit jí v nosítkách dolů a nakonec se musel dostat dolů i celý tým se vším materiálem. To vše ve třech lidech. I když už jsme byli místy fyzicky na pokraji sil, povedlo se nám být nejrychlejší a v této disciplíně jsme tak zvítězili,“ popsal Tomáš Saifrt, jeden z členů týmu a zároveň vedoucí Učiliště požární ochrany HZS Královéhradeckého kraje ve Velkém Poříčí.

Skupiny soutěžící na Grimpday jsou pětičlenné, dále má každý tým svého vlastního figuranta a pozorovatele (rozhodčího), který je přidělen k jednomu ze soupeřících týmů. Během čtyř závodních dnů absolvovali závodníci nejrůznější náročné a často velmi nápadité a pestré úkoly, pokaždé ale šlo o záchranu osob s využitím lanové techniky.

V závodech Gladiator Race na vás čekají různé překážky.
Motokrosová trať ožije, Gladiator Race po 10 letech zpátky na místě svého vzniku

„Soutěž znají hasiči už asi 10 let, ovšem nejdříve to vypadalo, že se jí nemohou zúčastnit a nemají šanci na úspěch. V našich českých podmínkách provádíme záchranu systémem jednolanové techniky, ale na soutěži je vyžadována technika dvoulanová. Protože ale hasiči-lezci sledují trendy ve světě a sbírají nové zkušenosti, v loňském roce postavili nadějný tým, který se mohl soutěže zúčastnit,“ vysvětlila Götzová.

Loni brali čeští hasiči z Královéhradeckého kraje na Grimpday 5. místo, letos už to byly stupně vítězů se skvělým druhým místem.

Tým HZS KHK závodil beze změny oproti loňskému roku ve složení: hasiči – lezci Lukáš Němec, Tomáš Stehlík, Petr Urbanovský, Tomáš Saifrt a Lukáš Neklan (školitel a instruktor SINGING ROCK), Jana Vítová (figurant), Vojtěch Hrubý (rozhodčí).

Lepší než hasiči z Královéhradeckého kraje byl už jen profesionální tým Peak Rescue z USA, třetí se umístili hasiči ze švýcarské Ženevy. Soutěž se konala se ve francouzském městě Marseille a jeho okolí ve dnech 24. - 27. května.