Když v televizi vidíte reklamu na vložky, které řeší únik moči, někdy se možná neubráníte otázce: Proč hraje hlavní hrdinku mladá žena, když únik moči je spíše problémem starších žen? Když ale porodíte první dítě, pak druhé a na rukou často nosíte náklad těžší než povolených 15 kilogramů, jednoho dne se zkrátka může stát i vám, že na toaletu nedoběhnete, ať křížíte nohy sebevíc.

Podle uclahealth.org trpí problémy s povoleným pánevním dnem každá třetí žena. Oslabené pánevní svalstvo může vést i k problémům se stolicí a dokonce i k vyhřeznutí vnitřních pánevních orgánů, jako je močový měchýř, děloha a pochva, rektum a u mužů prostata.

Signály, že pánevní dno nefunguje správně

Problém je nutné začít řešit včas, nejprve jej však musíte odhalit. Jedním z prvních signálů, že vaše pánevní dno ztrácí schopnost plnit svou funkci, je častá potřeba močení a problém moč zadržet například při kýchání, běhu či skákání. Později se může přidat i bolest při močení a pocit velké námahy při stolici. V nejhorších případech je někdy potřeba použít i ruku k úplnému vyprázdnění.

Některé potraviny mají prokazatelný vliv na dobrou náladu.
Čokoláda i ryby. Některá jídla zatočí s bolestivou menstruací lépe než pilulka

S tím souvisí i zácpa či pociťovaná bolest během pohybu střev. Odhaduje se, že lidé, kteří mají dlouhodobou zácpu, mají rovněž problém s pánevním dnem. Problém může vést až k močové či fekální inkontinenci a vyhřeznutí pánevních orgánů. Ochablé pánevní dno je však spojováno i s bolestivým sexem a narušením reprodukčního zdraví u žen.

Koho problémy trápí nejčastěji

Přesná příčina dysfunkce svalů pánevního dna není stále zcela známá, ovšem existují určité faktory, které mají na ochabování svalstva významný vliv, jak uvádí například my.clevelandclinic.org. Nejběžnějšími důvody, které vedou k povolení svalů pánevního dna, je těhotenství a porod, ale i rostoucí věk. Častěji jím sice trpí ženy, ale problém se nevyhýbá ani mužům. Mezi další faktory, které ovlivňují svaly pánevního dna, patří nadváha, nadměrné používání pánevních svalů, nošení příliš těžkých břemen, autonehody či operace pánve. Dysfunkce pánevního dna ale může být i dědičnou záležitostí.

Zásadní je zpevnění pánevního dna

Jestliže vaše pánevní dno přestává plnit svou funkci, nečekejte, že se to zlepší samo od sebe. V případě, že problém není léčen, bude se velmi pravděpodobně stále zhoršovat.

Barva menstruační krve nemusí být vždy jen červená.
Různé odstíny menstruační krve: Oranžová naznačuje infekci, šedá potrat

Dysfunkce pánevního dna však ve většině případů není nevratnou záležitostí a lze ji v případě zájmu poměrně snadno léčit. Pomoci vám může gynekolog, fyzikální terapeut či specializované urologické pracoviště.

Pomoc během měsíce

Jako vhodná se jeví metoda EMG biofeedback, která se pro léčbu inkontinence a posilování pánevního svalstva s dobrými výsledky využívá doma i v zahraničí. Základem tohoto způsobu léčby je poučit pacienta o správné funkci pánevního svalstva a vést ho k nácviku stahování a uvolňování svalů. Tato metoda využívá elektrody, které se přiloží do oblasti hýždí. Díky nim lze snímat práci svalů na počítači, takže celý průběh cvičení vidíte na vlastní oči.
Práce svalů se na obrazovce zobrazuje v podobě hry, kterou ovládáte pomocí vlastních svalů pánevního dna. První výsledky se mohou podle urologievrsovice.cz dostavit během dvou až tří týdnů.

Dvě mouchy jednou ranou

Příjemnou metodou jak zpevnit pánevní dno je začít používat Venušiny kuličky. Tento způsob má navíc dvojí využití, jelikož tím, že pravidelně vkládáte a nosíte vaginální kuličky, posilujete vzrušení a zlepšujete své libido. A některé ženy mohou při jejich nošení prožívat i mnohem více.

Hřejivé body má na svědomí česká designérka
Otestovali jsme za vás: České menstruační body, které uleví od bolesti

Druhou funkcí Venušiných kuliček je ale rovněž účinné posílení svalů pánevního dna, jak informoval například intimfitness.cz. 
Pozitivní vliv Venušiných kuliček na pánevní dno potvrzuje i studie z roku 2015. Nejčastěji je seženete v podobě jedné či dvou kuliček, které jsou k dostání v různých velikostech a hmotnostech. Uvnitř vnější kuličky je menší vnitřní kulička, která se při každém vašem pohybu rozhýbe, čímž dochází ke stimulaci svalů, a vy tak posilujete pánevní dno, aniž byste o tom věděla. O tom, jak velké a těžké kuličky si pořídit, je vhodné se poradit s prodejcem.

Domácí cviky

Pomoci mohou i domácí tzv. Kegelovy cviky, které napomáhají předcházet úniku moči a kontrolovat i další problémy s pánevním dnem. Jde o cviky posilující svaly pánevního dna, jež drží dělohu, močový měchýř, tenké střevo a konečník na svém místě, jak uvádí například mayoclinic.org.

Jejich velkou výhodou je, že je lze provádět prakticky kdekoliv. Celé jejich kouzlo spočívá v uvolňování a zatínání svalů pánevního dna. Nevýhodou může být, že pokud je provádíte bez dohledu, nikdy se nedozvíte, jestli je provádíte dobře. Proto je lepší navštívit odborníka, který cvičení projde s vámi a úspěchy jsou tak mnohem rychlejší.

Zdroj: Youtube