Jak uvádí Národní zdravotnický informační portál (NZIP), tuky jsou vedle sacharidů a bílkovin (proteinů) jednou ze základních živin. Jsou zároveň nejdůležitějším zdrojem a rezervou energie v lidském organismu. Poskytují mechanickou ochranu vnitřních orgánů, představují tepelnou izolaci a mají i další funkce nezbytné pro správné fungování organismu.
CO SE V TEXTU DOČTETE:
* Jak bazalková semínka zahání hlad?
* Co všechno při hubnutí umí petržel?
* Proč je dobré dát si mátový čaj?
* Jak pěstovat doma bylinky?
Jenže nadbytek tuků už škodí. A mimo to, že člověk s nadbytkem tuků a špeků často vypadá nevzhledně, je vysoký podíl tuků významným negativním faktorem zejména z hlediska zvýšeného rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.
Účinky máty:
Naštěstí existuje řada docela prostých rostlin, které množství tuků v těle pomohou efektivně snížit. A je dost možné, že je máte doma v truhlíku za oknem i vy. O jaké bylinky jde?
Bazalková semínka zahání pocit hladu
Semena bazalky jsou mimo jiné důležitou součástí ájurvédské medicíny, kdy se používají na léčbu vysokého krevního tlaku, cholesterolu, deprese, diabetu II. typu a metabolické nerovnováhy.
„Vědci zjistili, že semena díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají jedince udržet v pocitu sytosti a snižují tak chuť na jídlo,“ uvedl specializovaný web Helthify Me.
Semena bazalky mají i nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin, jako je vápník, hořčík, železo a fosfor. „Jsou také bohaté na kyselinu alfa-linolenovou, která stimuluje metabolismus spalování tuků ve vašem těle,“ doplnil web s odkazem na studii uveřejněnou v The American Journal of Clinical Nutrition.
Petržel zlepšuje trávení
Petržel má nízký obsah kalorií, obsahuje vitamíny A, B, C a K a také minerály, jako jsou železo a draslík. Funguje také jako přírodní diuretikum, které může pomoci odplavit toxiny a přebytečnou vodu z těla.
„Petržel rovněž pomáhá udržovat rovnováhu krevního cukru a v něm obsažený chlorofyl může pomoci při hubnutí. Obsahuje i enzymy, které zlepšují trávení, což také hraje důležitou roli při hubnutí,“ uvádí ve své lifestylové sekci přední asijský list Hindustan Times.
Máta zrychluje metabolismus
Jak se lze ještě dočíst v internetové encyklopedii Wikipedia, listy máty obsahují silici s hlavními složkami mentolem a menthonem. Dále silice obsahuje menthofuran, piperiton, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, menthyl-acetát a dalších asi čtyřicet látek.
Máta je tak svým složením považována za účinného bojovníka s přebytečnými tuky. „Máta peprná může pomoci snížit množství viscerálního tuku, protože bylo prokázáno, že látky v ní obsažené napomáhají trávení a zrychlují metabolismus. A právě dobře fungující trávicí systém je klíčový pro hubnutí,“ uvedla pro britský Express zkušená lékárnice Sonia Khan.
Pomáhá rovněž nastolit pocit sytosti. Třeba tím, že si dáte místo odpolední svačiny právě šálek čaje, připraveného z čerstvé máty.
A mátový čaj pomáhá nejen při hubnutí. „Zmírňuje pálení žáhy, zlepší se díky němu i stav pokožky a pomáhá s kvalitním spánkem,“ doplnil v článku britského Expressu lékař, specializující se na výživu Simran Saint.
Jak na domácí pěstování bylinek
Pro domácí pěstování bylinek přitom nepotřebujete zvláštní zahradnické zkušenosti. Postavit květináč s rostlinkou někam na vnitřní parapet a občas ji zalít přece jen nestačí. Základem je nákup zdravé a odolné sazeničky z prověřeného zahradnictví. A jde to dokonce i v zimě.
Nahrává se anketa ...
Mezi ideální adepty pro zimní pěstování patří také petržel, pažitka, majoránka, máta, tymián, rozmarýn nebo kerblík. Více si přečtěte v našem textu s názvem Bylinky mohou doma vonět i v zimě. Stačí dodržet několik rad.