Na první pohled působil vyrovnaně. Neuhýbal před objektivy kamer a občas vyloudil úsměv. Ve svém nitru ale klidný zřejmě nebyl. A ani nemohl být.

Sedmnáctiletý student gymnázia v Novém Bydžově na Hradecku v úterý poprvé usedl naproti soudkyni, která rozhodne o jeho osudu. Pokud ho důkazy usvědčí, že chtěl bombami srovnat svoji školu se zemí, může očekávat trest až pět let vězení.

Chlapec, který přijel s rodiči, soudkyni podle svého obhájce Stanislava Kadečky znovu potvrdil, že spolužákům nikdy nechtěl ublížit. „Tvrdil, že to byla jen jeho hra, když zkoušel, kdy spolužáci začnou věřit tomu, že by mohl být schopen něco takového udělat,“ uvedl v úterý o přestávce líčení Kadečka.

Krajský státní zástupce Milan Šimek, který chlapce obžaloval z pokusu obecného ohrožení a porušování autorských práv, má jiný názor. Zveřejnit návrh trestu však odmítl. „Na to neodpovím. Nemůžu předjímat, co se podaří prokázat a co nikoliv. A navíc by to jako první měl určitě slyšet sám obžalovaný,“ řekl Šimek.

Proti exemplárnímu potrestání mladého hocha je ředitel bydžovského gymnázia Jaroslav Šedivý. „Úplně bez viny od soudu asi nevyjde. Pokud něco provedl, tak ať je potrestán. Ale nechci, aby to skončilo honem na čarodějnice,“ míní ředitel „ohrožené“ školy. „Podle mě přestřelil, ale bombový útok nechystal. Jinak by ho přece jen šílenec propustil z vazby mezi lidi,“ věří Jaroslav Šedivý.

Pro mírné potrestání chlapce v případě prokázání viny je také vedoucí kabinetu etické výchovy královéhradecké univerzity Eva Švarcová. „Jsem pro postupné tresty. Vězení bych volila v krajním případě. Nic to neřeší. Naopak, mohl by se tam přiučit něco špatného. S dítětem bude muset začít pracovat řada odborníků. Vhodným přístupem by se ještě dalo mnohé zachránit,“ dodala Eva Švarcová.

Více o prvním dnu soudu čtěte zde.