Mladík se sice k činu přiznal ihned po svém zadržení, dlouhého půl roku však trvaly znalecké posudky, které  měly všechny okolnosti potvrdit a prokázat rovněž příčetnost pachatele v době činu.

„Krajští kriminalisté ukončili v těchto dnech vyšetřování této vraždy. Vyšetřování včetně znaleckých posudků z oboru psychiatrie, psychologie, soudního lékařství a toxikologie prokázalo, že pachatelem je skutečně obviněný 22letý mladík, který se k činu doznal a po celou dobu vyšetřování s policisty spolupracoval," řekla včera policejní mluvčí Ivana Ježková.

Podle kriminalistů mladík vraždu neplánoval. Spáchal ji s největší pravděpodobností v afektu, a to pod vlivem alkoholu a omamných látek. U soudu mu hrozí deset až 18 let basy.

„K motivu vraždy se nebudeme s ohledem na pozůstalé vyjadřovat. Jak jsem ale již řekla, nebyla to vražda plánovaná," dodala Ježková.

V případě plánované vraždy by Havrdovi hrozil až výjimečný trest, pokud by byl Havrda naopak shledán nepříčetným, byl by nejspíš zproštěn obžaloby a musel by podstoupit léčení.

Co se osudného dne vlastně stalo?

Havrda podle obžaloby v pondělí 26. listopadu zasadil své babičce, u níž žil už několik let – od rozvodu svých rodičů, šest bodnořezných ran nožem. Žena na místě zemřela. Ještě následující den zůstal s jejím tělem v bytě, pak vybral z jejího bankovního účtu několik desítek tisíc korun a čtyři dny byl na útěku. Poté ho kriminálka zadržela v Praze na Černém mostě. Už při zatýkání bylo zjevné, že mladíka tíží svědomí. Na dopadení takřka čekal, nevzpíral se a hned se ke všemu přiznal. Od té doby je ve vazbě.

Tělo 66leté ženy našli po dvou dnech od vraždy hasiči. Ty přivolali příbuzní, kteří se ženě nemohli dovolat, ani se jim nepodařilo na babičku dobouchat. Po násilném otevření dveří hasiči objevili na zemi vedle postele bezvládné tělo.

Černým Dolem, lyžařským městečkem, vražda otřásla. Martina Havrdu, který byl podezřelý prakticky od prvního dne, tu totiž všichni znali jako bezproblémového kluka.

„Byl to takový normální, slušný kluk, v životě bych do něj nic špatného neřekl," uvedl krátce po objevení těla babičky jeden z jeho kamarádů. Ještě v úterý večer s hledaným Martinem Havrdou normálně popíjel.

Nic negativního na Martina Havrdu nikdy neslyšel ani starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus. „Takový normální kluk, ničím zvláštní… Povídá si teď o té tragédii celé městečko," řekl tehdy starosta.

Co psal o činu na sociální síť
Martin Havrda se po činu několikrát přihlásil na sociální síť, kde chtěl odlehčit svému špatnému svědomí.

Den před zadržením napsal:
„ …Dostal jsem se psychicky na dno když mě opustila moje láska, která pro mě znamenala víc, než cokoli na světě… Bez ní nejsem nic, všechno pro mě ztratilo smysl, celý život se mi zhroutil, nechápu, co se stalo, byl jsem silně pod vlivem nejen alkoholu v situaci, kdy jsem se nedokázal ovládat jsem byl zbaven smyslů. Nechtěl jsem to udělat… Vím, že mě to neomlouvá, každý je zodpovědný za své činy, já už nemám nic ani sílu žít protože bych si to nikdy nedokázal odpustit, hrozně moc toho lituju, starala se o mě víc než mí rodiče a když mi bylo nejhůř tak byla jediná při mě… Přišel čas, abych zaplatil za své hříchy."

Krátce před dopadením napsal:
„ …Byl jsem rozhodnutej si vzít život, protože by to pro mě byl menší trest než s tím žít. Ublížil jsem moc lidem a to mě zabíjí. Teď alespoň přemýšlím, jaký trest si vybrat… Omlouvám se hlavně celý rodině… Nikdo z vás si nedokáže představit, co prožívám. Dejte mi prosím čas si to srovnat v hlavě. Jsem psychicky i fyzicky vyčerpanej. Tři noci sem strávil venku bez spánku a jídlo co sním vyzvracím…"

(doslovné citace)   Zdroj: Internet