Od Krajského soudu v Hradci Králové odcházel koncem března Miroslav Čureja z Trutnovska s devítiapůlletým trestem. Pykat měl za znásilnění dívky v Novém Bydžově a také za maření výkonu úředního rozhodnutí, neboť Čureja vloni v dubnu nenastoupil do výkonu trestu. Tehdy si měl odsedět deset měsíců za to, že řídil, přestože měl již soudně vyslovený zákaz. Nyní mu však Vrchní soud v Praze trest zmírnil o 3,5 roku na šest let.
Rozsudek je již pravomocný, nicméně obhájce Miroslava Čureji po jednání sdělil, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Podle obhájce Pavla Pokorného prvoinstanční soud vůbec nevzal v potaz důkazy svědčící o nevině jeho klienta, naopak naprosto uvěřil tvrzení poškozené, že byla znásilněna. Pokorný také upozorňoval na rozpory v její výpovědi, čímž se prý stala značně nevěrohodnou.
Advokát také zpochybnil, že by žena kladla fyzický odpor, a slovní výroky podle něj nebyly tak silné, aby Čureja pochopil, že žena míní odmítnutí vážně. „Kdyby pokaždé platilo tvrzení, že když žena řekne muži ne, tak to myslí vážně, dost pohlavních styků by bylo znásilnění,“ prohlásil Pokorný.
Soud však dospěl k závěru, že k znásilnění došlo tak, jak bylo popsáno v obžalobě. „Bylo prokázáno, že žena odporovala alespoň slovně,“ řekl předseda senátu vrchního soudu Jiří Zoula. Podle něj soud nemá důvod pochybovat o věrohodnosti poškozené.
Na druhou stranu úhrnný trest 9,5 roku, kterým v březnu Čureju potrestal krajský soud, se mu zdál nepřiměřeně přísný i přesto, že muž byl už šestnáctkrát soudně trestán za méně závažnou trestnou činnost. „S přihlédnutím k jeho rodinným poměrům jsme zvolili trest lehce nad spodní hranicí trestní sazby, která činila pět až dvanáct let,“ podotkl Zoula. Poškozené ženě musí Čureja navíc zaplatit jako náhradu škody 270 000 korun.
Obžalovaný podle spisu vylákal ženu z restaurace Rio v Novém Bydžově a přinutil ji, aby nasedla do jeho auta. Poté s ní odjel do postranních ulic, kde zastavil, násilím jí vytáhl z vozu a strčil na zadní sedadlo. Tady jí pod pohrůžkou násilí přikázal, aby se svlékla, a poté ji znásilnil.
Čureja po celou dobu hlavního líčení tvrdil, že je nevinný. „Nepopírám, že k pohlavnímu styku došlo, ale o násilí nemůže být ani řeč. Ona to chtěla a já to taky chtěl,“ tvrdil při výpovědi před hradeckým soudem. Miroslav Čureja také uváděl, že ze strany ženy se mohlo jednat o pomstu. „Později jsem se dozvěděl, že se prý do mě zamilovala a že ode mě čekala víc. Proto se mi pomstí,“ řekl. Stejně vypovídala i jedna ze svědkyň z okruhu Čurejových známých.
Státní zástupkyně Hana Flídrová však měla jiný názor. „Soudní znalci potvrdili, že u poškozené se rozvinula posttraumatická stresová porucha, a to právě z důvodu sexuálního traumatu,“ uvedla v závěrečné řeči. S využitím ČTK
Znásilnění je trestný čin spočívající ve vynucení si pohlavního styku či jiné podobné sexuální aktivity proti vůli participující osoby.
Podle § 185 českého trestního zákoníku se znásilnění dopustí ten, kdo násilím nebo pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy donutí jiného k pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, připouští tedy i znásilnění muže ženou.
Do roku 2001 bylo možno spáchat trestný čin znásilnění pouze na ženě a pouze v případě, že mělo charakter klasického pohlavního styku. Přinucení k orálnímu či análnímu sexu se neklasifikovalo jako znásilnění, nýbrž většinou jako omezování osobní svobody, které se trestalo mnohem nižšími tresty.
Zdroj: Wikipedie