Do dodávky naložili bankomat s penězi a chystali se s lupem odjet. Přistihla je hlídka městské policie. Na útěku zapálili automobil, ale peníze neukradli.

„Trojice mužů v kuklách vypáčila dveře finančního ústavu. Auto měli pachatelé vybavené speciální deskou s navijákem, kterým bankomat vytrhli a naložili do auta. Vozidlo zřejmě dobře nezajistili, protože se pohnulo a narazilo do betonového sloupku. Nemohli tak už z místa ujet, proto vůz zapálili. Z náměstí následně utekli pěšky a policie po nich intenzivně pátrá,“ sdělila vrchní inspektorka ze svitavské policie Anna Štegnerová. Lupiči se na čin důkladně připravili. Kromě navijáku a maskování měli v autě speciální kovové ježky, které by házeli pod kola autům, která by je pronásledovala.

Loupež jim ale nevyšla. Z místa odešli s prázdnou. „Všechny peníze zůstaly v bankomatu a zřejmě budou i nepoškozené. Přesnou částku ještě neznáme, čekáme na příjezd zástupce firmy,“ dodala Anna Štegnerová. Vedení Komerční banky zatím nechce případ komentovat. „Bezpečnostní zařízení instalované v bankomatu zafungovalo bezchybně, a tak došlo k včasnému odhalení pokusu o krádež. Při zapálení vozidla došlo i k částečnému poškození bankomatu,“ sdělila Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky. Vůz i bankomat zatím zkoumá policie.

Loupež vidělo mnoho svědků, protože v domech na náměstí je množství bytů. Z okna vše sledovala i paní Jana. „Viděli jsme dodávku u banky. Slyšela jsem ránu, vstala jsem a šla se podívat. Viděli jsme naložený bankomat. Byli to chlapi vysocí asi metr osmdesát. Když přijela policie, zapálili něco ve voze na straně řidiče. Nejdříve to jen doutnalo a pak se objevily plameny. Měla jsem strašný strach, že to bouchne. Viděli jsme je, jak utíkali ke Slavii. Třesu se ještě nyní,“ říká Jana, která má strach, že se lupiči vrátí.

Kriminalisté rozjeli velké pátrání. Technici ohledali ohořelý vrak původně červené dodávky volkswagen. Není vyloučené, že se pachatelé skrývají někde v Moravské Třebové. V případě dopadení jim hrozí až osm let ve vězení.

Podobná krádež bankomatu se odehrála v Poličce vloni na podzim. Zloději odcizili bankomat z Tesca a odvezli ho do lesa na Litomyšlsku. Lupiči jsou ale stále na útěku. (zr)