Včera ve večerních hodinách se dostavil na obvodní oddělení v Hradci Králové s oznámením, že mu dopoledne zavolal pracovník banky, kde má založen účet, a který mu sdělil, že má pravděpodobně napadený účet, protože má u banky předschválený úvěr, o který muž nežádal. Aby se podvodný úvěr stornoval, měl si vzít úvěr jiný.

Byl přepojován na různé kyberspecialisty banky včetně kriminalisty, který případ zneužití účtu řeší. Muž si dle pokynu zažádal o 655tisícový úvěr. Následně byl vyzván k dostavení se do Hradce Králové, aby si peníze z nového předschváleného úvěru vybral a vložil je do bitcoinmatu. Dostával pokyny, jak si úvěr založit, jak si zvýšit limity k výběru a jak použít QR kódy v bitcoinmatu, do kterého postupně vložil 12 x 24 tisíc a jednou 12 tisíc korun. Dalších téměř 130 tisíc nadvakrát přeposlal bankovním převodem. Jelikož už nešlo více navýšit denní limity, byl muž vyzván, aby se k bitcoimatu dostavil následující den k dokončení převodu zbývajících peněz. K tomu však již nedošlo, protože se s příhodou zmínil před rodinou, s kterou došli k závěru, že se stal pravděpodobně obětí podvodu. Muž se ten samý den ve večerních hodinách dostavil na policejní služebnu, kde oznámil podezření z podvodu.

POLICIE:

Opětně varujeme před neznámými volajícími, ačkoliv se jeví jako volající z banky či od policie! Hovor si můžete ověřit tak, že dáte zpětné volání. Pokud se jedná o volání s pomocí spoofingu (program navolení jakéhokoliv čísla), nikam se nedovoláte. Pokud však vymačkáte nově číslo volajícího, dovoláte se majiteli čísla.

Banka v žádném případě nenutí zákazníky vybírat peníze z účtů a někam je vkládat. Nikdy nežádá o sdělení autorizačních kódů ani hesel do internetového bankovnictví, natož aby žádala nainstalování programu pro vzdálenou správu. Pokud by došlo k nějakému napadení účtu, okamžitě ho sama zablokuje.

Abyste mohli nakládat s bitcoiny, musíte k bitcoinové peněžence znát přístupová hesla, která vám podvodník nikdy nesdělí! Po vložení peněz do bitcoinmatu znáte pouze název peněženky, což je v podstatě bez hesla k ničemu.