Projednávala se trestná činnost na odboru dopravy, kterou v regionu Rychnovska řeší soud shodou okolností ve třech případech za deset let. Tři úředníci v čele s Janem Ledvinou, bývalým vedoucím odboru dopravy Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou, jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků v souvislosti s udělováním zkrácených postihů a mírných peněžitých sankcí řidičům v přestupkových řízeních. Čtvrtým odsouzeným v této kauze je přestupce, který se měl dopustit uplácení.

Nové projednání případu nařídil letos v lednu Ústavní soud, který zpochybnil použití odposlechů jako důkazu. „Okresní soud se musí znovu zabývat legitimitou pořízených odposlechů,“ vyslovil se státní zástupce Tomáš Nouza. „Ujišťuji vás však, že skryté sledování jednání úředníků a audiovizuální záznamy byly pořízené podle zákona s příslušným povolením,“ zdůraznil Tomáš Nouza. V případě, že soud odmítne brát odposlechy jako důkazní materiál v potaz, obžaloba se tím pádem ocitne v důkazní nouzi. „Jiné důkazy prakticky nejsou žádné,“ potvrdil obhájce Jiří Slezák.

Obvinění úředníci se dle tvrzení obžaloby dopustili v letech 2005 – 2006 ve čtyřech případech nezákonného udělení nižších sankcí za řízení v opilosti, překročení rychlosti a dopravní nehodu. V dohodě o snížení zákazu řízení motorových vozidel na čtyři měsíce figurovala výhodnější cena zeměměřičské zakázky pro AFK Častolovice. V jednom případu byl trestaným řidičem Jan Kolowrat-Krakowský. Za řízení v opilosti mu Ledvina podle spisu udělil 15 000 korun pokuty a trest zákazu řízení na dva měsíce. Zákaz se však Kolowrata příliš nedotkl, protože měsíc z této doby byl v zahraničí a zbytek trestu mu radnice prominula.
Jednání bylo po dohodě všech stran odročeno na 26. května. Včerejšího soudu se účastnili z obžalovaní Jan Ledvina a Radek Lánský, Petr Slezák a Mariam Habány se omluvili.