Sípajícího muže lidé našli schouleného ve vchodě jednoho z domů v ulici Ludovíta Štůra. „Šlo o dvaatřicetiletého bezdomovce. Protože byl opilý, nemohl se vrátit do azylového domu v Pouchově, kde přespává, a proto střízlivěl venku,“ vysvětluje mluvčí strážníků Eva Čížková.

Ještě více namol byl pětačtyřicetiletý muž bez domova, kterého policisté našli u skleníků u obchodního centra v ulici Víta Nejedlého. „Nebyl ani schopný chůze, proto jsme ho převezli na záchytku. Zde mu lékař naměřil 2,44 promile alkoholu,“ uvedla Čížková.

Ve stejném obchodním domě zasahovala městská policie i podruhé. To když ochranka zpozorovala, jak uvnitř už dvě hodiny na lavičce spí nějaký pobuda. „Strážníci v padesátiletém bezdomovci poznali starou známou firmu. Kořala putoval na záchytku,“ uzavírá mluvčí Čížková.

MARTIN BRABEC

V galerii najdete foto z prosincového zátahu policie na bezdomovce a squattery. Více čtěte zde.

V noclehárně už bezdomovci spí i na karimatkách

Žijí na ulici, v přístřešcích na okraji města a nemají kam jít. Bezdomovcům nastaly krušné časy. V posledních dnech, kdy se v noci rtuť teploměru zastavila i na minus patnácti stupních Celsia, zažívá obrovský nápor azylový Dům Matky Terezy.

„V tomto mrazivém období poskytneme možnost přenocování všem příchozím. I když budou spát třeba na karimatkách, bude to v teple,“ říká vedoucí zařízení Dana Pechová.

Azylový dům má oficiálně kapacitu 28 lůžek pro muže. V noclehárně může přespat dalších 30 a navíc ještě deset žen. Denní centrum nabízí pomoc také 30 lidem. Nyní však jsou tyto počty až dvojnásobné.

„Nikdo v krajském městě zatím neumrzl. Pokud bezdomovci nezamíří do azylového domu, stahují se například do nákupních center,“ uvedla mluvčí strážníků Eva Čížková. Najdou se i tací, kteří přespávají ve vchodech domů nebo mezipatrech. „Máme nyní zkušenosti, že lidé jsou solidární. Pokud bezdomovci nedělají nepořádek a chovají se slušně, nechají je v domě přenocovat,“ dodala Čížková.

SILVIE ŠPRYŇAROVÁ, MARTIN BRABEC