„Po 16. hodině volal na linku 112 mužský hlas, který uvedl, že do kolejiště ve stanici Valy u Přelouče umístil nálož, kterou se chystá odpálit, pokud nedostane sto tisíc korun. Peníze mu měly být doručeny do černé schránky na pražském nádraží. Poté muž, který byl zjevně opilý, ukončil hovor,“ řekl našemu Deníku dobře informovaný zdroj.

Ihned po oznámení vyjeli na místo policisté a specialisté na výbušniny. „V tu dobu naštěstí žádný vlak tímto úsekem nejel, a tak se dalo vše zkontrolovat. Žádná bomba ani jiné výbušné zařízení na uvedeném místě nalezeno nebylo,“ potvrdil Deníku jeden z policistů.

Zhruba po hodině byl policejní hlídkou v okolí valské zastávky kontrolován silně opilý muž. „Přestože s policií vůbec nechtěl komunikovat, podle šetření a zejména podle výpisu volání z jeho mobilu bylo zřejmé, že se jedná o pachatele, který výbušninu na trati oznámil,“ upřesnil policista. Jelikož muž nebyl schopen ani výslechu, putoval na záchytku. Ve čtvrtek ráno si ho pak převzali kriminalisté.

„Pro podezření z trestných činů vydírání a šíření poplašné zprávy hrozí tomuto muži až tři roky vězení,“ řekl našemu Deníku mluvčí Pardubické policie Radovan Sablík. Podle našich informací se muž trestných činů dopustil kvůli tíživé finanční situaci navíc v kombinaci s alkoholem.