Oba se prostřednictvím svých advokátů na místě proti rozsudku odvolali.

Státu svými machinacemi podle verdiktu způsobili škodu zhruba 60 milionů korun. Původně jim hrozilo až desetileté vězení. K trestu odnětí svobody vyfasovali i osmiletý trest zákazu činnosti.

Oba bratři se z hlavního líčení omluvili, v přípravném řízení jeden odmítl vypovídat. Druhý na policii pouze řekl, že se žádné trestné činnosti nedopustil a dodal, že je mu vyhrožováno ze strany Rusů.

Podle spisu jeden z obžalovaných v letech 2008 až 2009 jako jednatel pardubické společnosti v 11 případech vykázal výdaje firmy ve výši 112 milionů korun, ačkoliv firma v té době tyto výdaje neměla a peníze si vybral buď on nebo bratr.

„Neoprávněným zahrnutím předmětných výdajů ve výši více než 100 milionů korun způsobil České republice, tehdy zastoupené Finančním úřadem v Pardubicích, škodu na dani z přidané hodnoty ve výši nejméně 17 milionů korun,” stojí v obžalobě.

Druhý obžalovaný jako jednatel další firmy uvedl, že výdaje firmy činily zhruba 339 milionů korun, peníze si však převedl na svůj účet či na účet spoluobžalovaného, případně je použil na splacení dluhů. Státu tak způsobil škodu na dani z přidané hodnoty ve výši nejméně 44 milionů korun, tvrdí obžaloba.

(kim, čtk)