„Moc toho lituju. Nemělo se to vůbec stát,“ řekl na úvod Pešta, jenž však vypovídat odmítl. Zcela se odkázal na výpověď, kterou učinil hned v polovině ledna na policii. Tehdy uvedl, že do domu důchodce ani jít nechtěl. Přemluvili ho prý Žiga a jeho manželka. „Neměl jsem peníze. Původně jsme měli ukrást nějaké kabaly z kůlny na zahradě, ale když jsme v noci přišli k domu, Julek zamířil ke vchodovým dveřím,“ stojí ve spise, který vraždu z loňského šestého srpna popisuje.

Podle Pešty se Žiga v domě začal porozhlížet a prohledávat přízemí. On sám se prý jen podíval do kredence, kde našel mobil, který si nechal. Poté oba zamířili do prvního patra, kde je však vyrušil majitel domu a ptal se jich, co tam dělají.
„Asi nás poznal. Julek na něj skočil a začali se prát. Bil ho do horní části těla. Pak na mě křikl, ať mu pomůžu. Já jsem nechtěl, ale křičel na mě, ať dělám,“ tvrdil Pešta.

Muž následně upadl do bezvědomí. Po chvíli se z něj však začal probírat. Pešta tehdy prý našel nůž v kuchyni a Žiga na něj křikl, ať mu ho hodí.
„Stál jsem od nich několik metrů. Nevím, jestli ho bodl, nebo řízl. Jen jsem slyšel chrčení a myslím, že jsem viděl krev. Pak na mě křičel, že jdeme pryč, a venku mi dal dva tisíce,“ dodal Pešta.

Podle obžaloby stařík zemřel na vykrvácení poté, co mu byla zasazena smrtelná osm centimetrů dlouhá rána do krku, která přeřízla krkavici a další tkáň i chrupavky.

Žiga včera s ledovým klidem vše odmítl. Prý muže dobře znal, navíc měl od něj v roce 2008 koupit dům. „Nevím, kdo poškozeného zabil,“ řekl před soudem.

Tvrdil také, že onoho osudného večera byl doma s rodinou. Údajně ho Pešta označil za spolupachatele jen proto, že se mu chtěl pomstít. „Odpoledne jsem se s ním totiž pohádal,“ uvedl Žiga. Pešta však poznamenal, že k hádce skutečně došlo, ale ne vloni, ale před dvěma lety.

Žiga však ve výpovědi na policii uvedl, že onoho dne byl večer u svých příbuzných v Bělé. „Tehdy jsem to řekl. Já jsem byl z toho zmatený a nedokázal jsem si srovnat, kdy se co stalo. Teď to vím. Byl jsem doma,“ uvedl včera.

Oběma obžalovaným hrozí až výjimečný trest vězení, hlavní líčení je naplánované také na dnešek a pátek 17. června.