Pro srovnání – za celý loňský rok se v kraji stala jediná vražda, když v květnu ve vazební věznici v Hradci Králové 34letý muž zabil v cele 42letého spoluvězně.

Místo činu vypadá téměř idylicky. Jen pár desítek metrů od silnice II/304 vedoucí od České Skalice přes obec Světlá stojí nenápadný dům. V koruně nedaleké mohutné lípy bzučí včely, před domem zahrádka s fóliovníkem a vedle branky do stavení nápis „Prodej medu“. Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že se tu v pátek odehrála tragédie. Žádné policejní pásky svědčící o tom, že v noci na místo vyrazili kriminalisté, aby vyšetřili násilnou smrt dvou lidí, které zde nalezla přivolaná hlídka.

Ilustrační foto
Vypadalo to, že pomáhají s domácností, ale vyklubali se z nich zlodějové šperků

„Policisté na místě zadrželi podezřelého muže, který je již nyní obviněn z trestného činu vraždy. Kriminalisté 35letému muži kladou za vinu, že svým rodičům způsobil několik bodnořezných ran, kterým s vysokou pravděpodobností na místě podlehli. Přesnou příčinu úmrtí určí až nařízená soudní pitva,“ uvedla k případu policejní mluvčí Ivana Kormošová.

Místní obyvatele brutální vražda šokovala. Jak ale někteří připustili, bylo otázkou času, kdy pachatel činu něco provede. Že ale sprovodí ze světa své rodiče, nikdo nečekal. I když oni sami strach ze syna přiznávali. „Je to obrovská tragédie. V podstatě se tu všichni známe, každý o každým ví,“ řekla Darina Kricnarová, starostka Lhoty pod Hořičkami, pod jejíž samosprávu místní část Světlá spadá.

Podle jejích slov a poznatků byl muž dlouhodobě agresivní. „Někdy předloni podřízl svého psa a hodil ho do kamen. Pak pobodal sám sebe a skončil na léčení. Před dvěma měsíci byl propuštěn a takhle to dopadlo," vylíčila.

Výsadkáři 43. výsadkového pluku Armády ČR z Chrudimi nad "východočeským mořem" nacvičovali přistání ve vodě, čehož využili složky Integrovaného záchranného systému (IZS), kterým paragáni posloužili jako figuranti při záchranné akci.
Vojenský výsadek nad Rozkoší: 150 paragánů vyzvedli z vody záchranáři

Lidé se ho báli, když jako cestující jezdil autobusem. „Říkala jsem dceři: 'Vůbec se na něj nedívej, nevšímej si ho.' Kolikrát jsem pro ni raději jela, aby s ním nemusela jet v autobuse,“ potvrdila starostka, že lidé z nevyrovnaného muže měli obavu.

Všichni oslovení se shodli na tom, že bylo jen otázkou času, kdy něco provede. „Byla to časovaná bomba. Samozřejmě nikdo nečekal, že se stane taková hrůza, ale když se vrátil z léčebny, každý z něj měl jenom strach,“ potvrdil místostarosta Jiří Hanuš.

Obavu z vlastního syna měli prý i rodiče. „Maminka ho nechtěla nijak zavrhnout, věřila, že se zlepší, ale tatínek se ho opravdu bál. Když před dvěma roky zabil svého psa, tak už tehdy otec vyslovil obavu, že je stejně jednou zabije,“ popsala jedna z místních obyvatelek, že strašná předtucha se opravdu naplnila.

„Co k tomu říci – prostě feťák zavraždil svoje rodiče. Kdo ví, co se mu v té hlavě odehrávalo. Léčil se a měl tam zůstat. Jeho tatínek nechtěl, aby ho propustili. Pustili ho, že je v pořádku, a takhle to dopadlo,“ dodala.

Policisté v sobotu podali podnět na uvalení vazby. Soudce následný návrh státního zástupce akceptoval a obviněného muže do vazební věznice poslal. Za dvojnásobnou vraždu hrozí pachateli v případě odsouzení trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo výjimečný trest.​