Fungovala jako realitní makléřka, při téhle práci si získala okruh movitých klientů. Ivana Kopsová však později podle obžaloby své podnikání rozšířila.

Slibovala výrazné zhodnocení finančních prostředků – například za tři měsíce z půl milionu na 650 tisíc korun.

Nevyšlo to. „Dluhy bych chtěla splácet," řekla pětačtyřicetiletá žena z Rychnova nad Kněžnou při vyšetřování. U Krajského soudu 
v Hradci Králové, kde tento týden běží proces, při němž je obžalována z podvodu, odmítla vypovídat.

Za její činnost v letech 2009 až 2012 jí hrozí až osmileté vězení.

Klasický případ

Důvod, proč je obžalovaná, je ten, že lidem nabízela, že přes nákup a prodej nemovitostí - například v městských dražbách - výrazně navýší jejich do hry vložené finance.

S jedním klientem byla
v kontaktu od ledna 2010. On jí nejprve svěřil 400 tisíc. Papírově byla tato suma vedena jako půjčka. Kopsová slíbila, že za tři měsíce předá sumu o 85 tisíc vyšší. To se nestalo, naopak v dubnu přesvědčila muže, aby zvýšil vklad.

Přijala dalších 850 tisíc a řekla, že za měsíc zaplatí 965 tisíc. A k tomu původně slíbenou částku.

Jenže nic se nedělo, klient peníze nedostal. „Peníze dosud nevrátila. Jen poslala dopis, v němž se omluvila, a slíbila splacení do roku 2011," popsal situaci státní zástupce Pavel Bužga.

Škoda se v tomto případě vyšplhala na 1 250 000 korun. A to v ní není započítané původně slíbené zhodnocení. Celkově je negativní počínání realitní makléřky vyčísleno na necelých 13 milonů.

Podobně se Kopsová podle obžaloby zachovala také v dalších situacích. Často podepsala takzvané uznání dluhu, dokonce i stvořila splátkový kalnedář, který však neplnila.