Obžalovaní Dušan Karvai a Tomáš Sivák z Náchodska ošálili 14 lidí velmi jednoduchými triky. Buď jim nabízeli pomoc při vymáhání pohledávek od jejich dlužníků, ovšem chtěli, aby jim klienti předem uhradili „náklady na vymáhání", nebo jim nabízeli zhodnocení jejich peněz prostřednictvím výhodných obchodů s nemovitostmi či stroji.

Statisíce z ruky do ruky na pumpě

„Měl pro mě vymoci 135 tisíc korun. Nic nevymohl," řekl včera o Karvaiovi Krajskému soudu v Hradci Králové jeden z poškozených.

Sám prý obžalovanému postupně předal 1,6 milionu korun na „provoz" a pod slibem zhodnocení. Desetitisícové částky mu posílal na účet, statisícové, které si vypůjčil od známých a z banky, mu vozil k benzinové pumpě v Mohelnici.

Hrozil obviněním
z prodeje drog

Dosud pětkrát trestaný Karvai se u soudu nyní zodpovídá ještě z vydírání. Jednomu z podvedených, který chtěl všechno oznámit policii, podle obžaloby telefonicky vyhrožoval, že ho obviní z prodeje drog, nebo, že na něho vymyslí něco jiného. Muž se zalekl a nic neoznámil.

„Bylo to z ruky do ruky. Nemám to jak doložit," uvedl svědek.

Byl prý tehdy pevně přesvědčen, že Karvai jeho peníze skutečně zhodnotí, ale když mu předal už půl druhého milionu a nic se nedělo, tok peněz zastavil.

Jak je možné, že tak důvěřivě dával téměř neznámému muži takové částky, nedokázal vysvětlit. „Byl jsem asi mimo," povzdechl si.

Dušan Karvai sice připustil, že od poškozeného na účet dostával desetitisícové částky, předávání statisíců na pumpě však odmítl. „To není pravda. Na tu benzinku jsem vám vozil peníze zpátky," prohlásil.

Karvaiovi hrozí až deset let vězení. Devětkrát trestaný Sivák, kterému by poslední trest měl skončit za dva roky, by mohl dostat až osm let vězení.