Jeho čin byl označen jako vražda. I když napadený muž drsný útok přežil. „Jedná se o takzvaný ukončený pokus," vysvětlila státní zástupkyně Lenka Faltusová, proč byl Jiří Čonka, osmadvacetiletý recidivista, odsouzen k vysokému sedmnáctiletému trestu.

Do vězení ho poslal Krajský soud v Hradci Králové za zločin, který provedl na začátku tohoto roku v Pardubicích. 
V jedné herně brutálně lahvemi napadl barmana, který za svým pultem usnul.

Stalo se 7. ledna – a Čonka byl teprve týden na svobodě, kam se dostal v první den tohoto roku. „Utratil jsem všechny peníze, které jsem po odchodu 
z vězení měl, a pak jsem kradl," popsal Čonka, co dělal po návratu na svobodu.

V osudnou noc se pak ocitl 
v herně. Když mezi čtvrtou a pátou barman usnul, obešel pult a napadl ho. Skleněnou a plnou lahví ho minimálně devětkrát praštil. „Nemám co skrývat. Mým motivem bylo získat peníze. A bylo mi naprosto jedno, jak je získám," netajil.

Nakonec ještě barmana bodl střepem a sebral peníze. Ukradl necelých devět tisíc korun, při útoku navíc rozbil lahve s alkoholem přibližně za tři a půl tisíce.

„Jiný už nebudu," přiznal pak před soudem, s čímž korespondovalo i to, že se vzdal práva na odvolání. Stejně se zachovala i státní zástupkyně, a proto je sedmnáctiletý rozsudek definitivní.

Recidivista byl trestaný už osmkrát, celý život se pohyboval na hraně. „Přemýšlel jsem, že si najdu práci, ale nakonec to dopadlo takhle," pronesl před policisty. U soudu však svého útoku zalitoval: „Nechtěl jsem nikomu ublížit."

Barmana přesto napadl velmi brutálně. „Z únavy jsem usnul, a proto si útok nepamatuju. Pamatuju si až ošetřování," vybavil si poškozený Jiří Hlavsa.

Toho našel zraněného pracovník bezpečnostní agentury, který přišel hernu kontrolovat pět minut před pátou hodinou ranní. Ten také objevil Čonku v dalším baru a zavolal policii.

Co je mírně paradoxní, Čonku pustil do podniku sám napadený Hlavsa. Od sedmi do deseti večer jsou dveře do herny otevřené, poté je odemyká barman na zazvonění.

„Přišel muž střední postavy, asi sto sedmdesát pět centimetrů, Rom," vybavil si Hlavsa u výslechu.

To byl právě Čonka, jehož ze zločinu (sám se k němu později přiznal) usvědčil především kamerový záznam, kde je skutek vidět. „Ten je podstatný, navíc se po zkoumání ukázala, že stopy krve na riflích jsou barmana," doplnila státní zástupkyně.

„Nemyslím si, že se někdy změním a je možné, že se něco podobného stane znovu, až mě pustí," přiznal Čonka. Tato slova jeho šance na případné zkrácení trestu rozhodně snižují. Na druhou stranu – to mu podle všeho vůbec nevadí.

Chytil ho muž z bezpečnostní agentury
Pět minut před pátou hodinou ranní přišel zkontrolovat podnik, který patřil do jeho rajonu. Otevřel mu zkrvavený barman. „Byl zmatený," popsal Aleš Bejr, zaměstnanec bezpečnostní agentury, který stál na začátku zatčení nyní už odsouzeného Jiřího Čonky. Bejr se poté stal zásadní postavou. Čonku totiž v baru zaregistroval, a tak se vydal na cestu po Pardubicích. Rozhodl se, že projde pár známých míst, kde by mohl pachatel být.
Nakonec Čonku objevil v jednom z dalších barů. „Zadržel jsem ho a předal policii," vykládal, co bylo dál. Zločinec nejprve zapíral, o krvi na kalhotách tvrdil, že je jeho vlastní. „Prý to měl po pádu," řekl Bejr. Jenže nakonec se ukázalo, že šlo o krev napadeného barmana. Čonku navíc usvědčil – a společně s pozdějším přiznáním  to byl zásadní důkaz – videozáznam z herny, po jehož shlédnutí bylo vše jasné. „Byl na něm vidět Čonka," pronesl zaměstnanec bezpečnostní agentury.
Jeho zásah policii pomohl, zločinec byl záhy lapen.