U trutnovského soudu pokračovalo hlavní líčení v případu dvou úředníků, kteří v rozporu s územním plánem Špindlerova Mlýna umožnili firmě u Medvědína vybudovat apartmánový komplex. Promluvila řada svědků, hlavně Vladimír Schmalz, na jehož popud se záležitost řeší. „Když jsem se chtěl zúčastnit kontrolního dne, smáli se mi do očí," řekl mimo jiné.

Soused si myslel, že přistálo UFO a staví se pro něj garáže

Bývalý vedoucí odboru výstavby MěÚ ve Špindlerově Mlýně Petr Kupec a referentka Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jana Svobodová čelí obvinění z maření úkonů úřední osoby z nedbalosti. V případě prokázání viny jim hrozí trest až pěti let strávených ve vězení.

Důvod sporu
Dva bytové domy celkem s osmi byty a dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími postavil soukromý investor naproti Medvědínu. Jde o místo, kde je možné stavět pouze rodinné domy se třemi byty a maximálně jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími.

Svědek Vladimír Schmalz, bývalý manažer společnosti ČEZ, který má objekt v sousedství, mimo jiné uvedl, že už základové zdivo neodpovídalo vizualizacím, podle nichž měly v místě vyrůst dva malé rodinné domky. „Šokovalo mě, kam se to zvrtlo. Vypadalo to, že tam vedle nás přistálo UFO a teď se pro něj staví garáže," popsal. „Trochu kafkovsky jsem se při kontrolním dnu ptal Miroslavy Šmahelové ze stavebního úřadu, jestli umí počítat do pěti. Zacházeli se mnou jako s nějakým póvlem. To jsem v životě nezažil. Na vypracování znaleckého posudku jsem si povolal autorizovaného stavebního inspektora a další odbornou firmu ze stavebnictví," dodal Schmalz a řekl, že veškerou další komunikaci za něj s úřady, včetně podání trestního oznámení, řešil právní zástupce. Soud se včera dále snažil dokazováním zjistit, zda existovaly u stavby ještě před jejím zkolaudováním možnosti k nařízení přezkumného řízení.

Promluvila tu jako svědkyně například šéfová obžalované Jany Svobodové z krajského úřadu. Mnoho světla však do případu nevnesla. Hájila postup své podřízené, která si při minulém výslechu stála za svým, že se ničeho nezákonného nedopustila. Nadřízená úřednice včera vypověděla, že stavební povolení v rozporu s územním plánem nemělo být vůbec vydáno, v postupu kraje však žádné pochybení neshledala. Ani obžalovaný Petr Kubec se vinen necítí. Stavební povolení podle něj prošlo všemi dotčenými orgány a nikdo ho nerozporoval. „Nebyl čas a prostor kontrolovat, jak je stavba založena a zda je v souladu s územním plánem a stavebním povolením," odpověděl soudu na dotaz, proč nikdo nezkontroloval, že stavba je větší, než umožňoval územní plán.

Soudní líčení bylo odpoledne odročeno s cílem pozvat další svědky.