Královéhradecký kraj Víta Petiru z funkce odvolal před dvěma lety bez uvedení důvodu. Bývalému řediteli však vadí, že tehdejší vedení kraje pak uveřejnilo tiskovou zprávu pro sdělovací prostředky, v níž sdělilo, že důvodem odvolání bylo „hned několik manažerských pochybení“.

„Kvůli tomu je nyní bez práce a je osobou téměř nezaměstnatelnou, protože případní zaměstnavatelé ze zprávy vycházejí,“ řekl včera Okresnímu soudu v Hradci Králové Petirův právní zástupce Martin Hampl.

Petira uznal, že Barevné domky dodaly o týden později roční účetní uzávěrku. Vysvětlil však, že v té době onemocněli čtyři lidé, kteří měli uzávěrku na starosti. Podle jeho právníka by bylo adekvátní, kdyby mu za to byla udělena výtka nebo odebrány odměny, místo toho byl ale odvolán z funkce.

KRAJ ŽALOBU NEUZNÁVÁ

„Odvolání navíc předcházel citelný a rozsáhlý nátlak na něj i na zaměstnance. Netypicky časté kontroly byly zaměřovány na nález kompromitujících materiálů na něj (Petiru) a na jeho zástupkyni,“ prohlásil advokát Hampl. Dodal, že Petira je kvůli tehdejším informacím sdělovacích prostředků nyní zcela bez příjmů.

„Kraj žalobu neuznává. K odvolání došlo naprosto v souladu s právní úpravou,“ uvedl včera u soudu právní zástupce Královéhradeckého kraje Ladislav Baše. Podle jeho slov není odvolání potřeba zdůvodňovat a kraj pak pro média vydal standardní tiskovou zprávu.

„Kraj k odvolání nepřistupuje svévolně. Ředitele v sociální oblasti odvolal jen dvakrát,“ podotkl právník.

Soud se přiklonil na stranu kraje a žalobu zamítl. „Odvolání nemusí být zdůvodněno,“ vysvětlil předseda senátu Milan Plhal. Pozdější zveřejnění informací podle soudu už nemůže odvolání ovlivnit.

ČEKÁ HO DALŠÍ SOUD

Vít Petira se zatím k verdiktu nevyjádřil. Počká prý, až obdrží písemné vyhotovení rozsudku. Už v únoru ho však čeká další soudní jednání. „Soud žalobu rozdělil, jedna část se týkala neplatnosti odvolání, druhé řízení se bude týkat náhrady případné nemajetkové újmy, která byla panu žalobci způsobena,“ vysvětlil Martin Hampl.

Kraj: Nedostatky vedly ke ztrátě důvěry

„Odvolání ředitele Barevných domků Hajnice Víta Petiry je platné k datu 29. února (2016). K tomuto kroku nás vedlo více důvodů. Mezi hlavními je nezajištění zpracování roční účetní uzávěrky organizace, a to ani přes urgenci, nedostatečné plnění manažerských povinností nebo například neplnění opatření uložených odborem sociálních věcí. Všechny tyto nedostatky vedly k všeobecné ztrátě důvěry,“ uvedl v březnu 2016 v tiskové zprávě krajský radní pro sociální oblast Josef Lukášek.