Celníci přistihli 72 hříšníků

Celníci za první čtyři únorové dny přistihli na dálnici D11 celkem 72 řidičů, kteří neměli známku v pořádku, a udělili za to 69 pokut v celkové výši téměř 60 tisíc korun. V pondělí navíc objevili auto, které mělo známku falešnou.

„Řidič nepřilepil určený díl kupónu prokazující úhradu časového poplatku v odpovídající hodnotě celou plochou na viditelném místě ve vozidle. Při bližší kontrole hlídka pojala podezření, že se jedná o padělek dálniční známky," uvedla mluvčí. Celníci odeslali falešnou známku na expertízu, čtyřicetiletého řidiče čeká správní řízení.

„Od začátku roku královéhradečtí celníci zaznamenali 185 případů porušení právních předpisů v oblasti časového zpoplatnění, za něž uložili celkem 179 pokut v celkové výši 151 900 korun," sdělila Martina Kolínská. Na pokutách celníci vybrali téměř o 30 tisíc korun více než za stejné časové období roku 2014.

Nejčastějším prohřeškem je podle mluvčí právě chybějící  dálniční známka.  Za to hrozí přímo na místě až pětitisícová pokuta, ve správním řízení sankce až   do výše 100 tisíc korun.  „A to i v případě, že řidič bude mít na vozidle  padělek," upozornila mluvčí.

První padělek se objevil u nás

Česko navíc v poslední době zaznamenalo velký výskyt falešných dálničních známek.  Ministr dopravy Dan Ťok ve středu oznámil, že policie už objevila několik stovek falzifikátů.  Podle ministerstva se většina padělků objevila  na Plzeňsku.  Mluvčí  hradeckých celníků však prozradila, že úplně první padělek byl zachycen ve východních Čechách.

„Falešnou dálniční známku nám už předminulý týden přinesl ukázat pán, kterému se zdála podezřelá," řekla Martina Kolínská.

Pozor na padělky
Padělky dálničních známek se dají od originálu rozeznat.
 - Na přední straně rámečku, v němž je známka umístěna, je v originále sedmým číslem dvojka, za kterou musí být mezera a ne číslo čtyři, jak je tomu u padělku.
 - Na zadní straně papírového podkladu se u padělku vyskytují v cizojazyčných textech  chyby.  Na padělku je mimo jiné:
- Vignete, v originále  Vignette
- v německém textu je Fahrzeugsbleserich, ale na originále Fahrzeugs leserlich
- na padělku je  Benutzen, ale na originálu benutzen.-
Další detaily a obrázky padělků jsou na webu ministerstva dopravy nebo na www.sfdi.cz.