K ozbrojeným útokům na zaměstnance benzinek docházelo v nepravidelných intervalech od loňského léta, poslední případ se stal začátkem letošního ledna.

„První případ se stal 24. července 2008. Při poslední akci jsme pachatele již pronásledovali, ale zaběhl do obytné zóny, kde jsme nemohli použít služební zbraň, takže nám uprchl,“ konstatoval Jiří Doležal ze Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) v Trutnově a pokračoval: „Získali jsme však další poznatky, které vedly k odhalení pachatelovy totožnosti. Po celou dobu se totiž perfektně maskoval, nikdy mu nikdo neviděl do obličeje a nevědělo se, kdo to je.“

Scénář přepadení byl ve všech případech podobný. Mladík vždy vstoupil do provozovny čerpací stanice a pod pohrůžkou násilí donutil obsluhu k vydání finanční hotovosti. Způsobená škoda byla vyčíslena na několik desítek tisíc korun. „U všech loupeží použil jako zbraň nůž, na základě toho si vymohl od obsluhy peníze. Měli jsme obavu, že by nůž mohl třeba při zkratovém jednání použít,“ podotkl Jiří Doležal.

Policie předpokládala, že přepadení má na svědomí jeden pachatel. „V prvních dvou případech se totiž shodovalo oblečení mladíka,“ konstatoval Doležal. U poslední loupeže se však pachatel vůbec nemaskoval. „Sice měl zimní čepici vraženou do čela, ale částečně mu byl vidět obličej. Uvažovali jsme tedy o tom, že by se mohlo jednat o dva pachatele, kteří jsou třeba ve spojení,“ dodal kriminalista.

Po měsících profesionálně odvedené práce nakonec spadla klec. Policisté trutnovské kriminálky zadrželi v úterý 10. března navečer podezřelého osmnáctiletého mladíka z Trutnovska, který se pod tíhou důkazů ke svému jednání přiznal.

Jako motiv uvedl, že potřeboval zaplatit dluh kamarádovi tak, aby zakryl méně závažnou trestnou činnost. Byl však ve finanční tísni, ani rodina neměla hotovost, tak se na základě sledování kriminálních pořadů v televizi rozhodl loupit.„Všech pět přepadení se uskutečnilo ve Dvoře, jednalo se o dvě čerpací stanice. Tu první přepadl jednou, v ostatních případech chodil do druhé benzinky, která byla opuštěnější a stála na kraji města,“ poznamenal Jiří Doležal.

První přepadení provedl mladík mezi druhou a třetí hodinou ráno. Vytipoval si čerpací stanici, která má otevřeno čtyřiadvacet hodin denně. Předpokládal, že když je tam velký provoz, tak si přijde na větší peníze. To mu také vyšlo. „Ostatní útoky však neměly logiku. Přepadával ve všední dny, o víkendech, dopoledne, odpoledne, navečer, v noci. Bylo tedy těžké dělat opatření, abychom ho dokázali co nejdříve zadržet,“ popsal situaci kriminalista.

Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování v Trutnově obvinil osmnáctiletého mladíka z trestného činu loupeže a podal na okresní státní zastupitelství návrh na jeho vzetí do vazby. Za trestný čin loupeže může být soudem uložen trest odnětí svobody až na deset let.