Policejní Jednotky na obou stranách česko-polské hranice dostanou v rámci nyní zahajovaného projektu Drugstop do konce roku 2018 novou techniku pro boj s výrobci a distributory drog.

Součástí projektu jsou i školení a preventivní programy. Rozpočet projektu činí 66 milionů korun, z nichž má 85 procent zaplatit dotace z fondů Evropské unie. Na včerejší konferenci v Hradci Králové k zahájení projektu to řekl náměstek policejního prezidenta Petr Petřík.

Hlavním problémem drogové kriminality v česko-polském pohraničí je pašování léků s pseudoefedrinem pro výrobu pervitinu z Polska do Česka. Léky se dál pašují i přesto, že Poláci postupně jejich volný prodej omezují.

„Polsko je i obrovských trhem, kde poptávka po marihuaně české provenience i pervitinu narůstá, zejména ve vojvodstvích, která s námi sousedí," řekl ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych.

Policisté na obou stranách hranice podle něj dostanou nové detekční přístroje, které umožní přímo v terénu prověřit podezření na nelegální pěstování konopí nebo výrobu drog. Například půjde o speciální termokamery či ruční spektrometry. Nové přístroje dostanou i kriminalistické laboratoře.

„Laboratoře tak budou analyzovat vzorky drog na jedné platformě, což bude mít taktickou i důkazní hodnotu," uvedl Frydrych. Možnost přeshraničního sdílení informací o odhalených nových substancích drog bude podle něj průlomová věc.

V rámci projektu vytvořený informační systém by měl policistům v Česku a Polsku umožnit rychlou výměnu klíčových informací o odhalených drogách. V plánu jsou společná setkání a školení pracovníků zabývajících se drogovou kriminalitou. Součástí projektu jsou i společné preventivní akce zaměřené proti užívání drog a osvětové akce směrem k veřejnosti.

Účastníky projektu jsou na české straně krajská ředitelství policie Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a Libereckého kraje. Na polské straně se ho účastní krajská policejní ředitelství v Katovicích, Opole a Wroclawi.

Pašování pervitinu
Více než dva tisíce tablet léků obsahujících pseudoefedrin zajistili v minulých dnech královéhradečtí celníci při jedné ze svých preventivních kontrol v příhraniční oblasti.Zdroj: CÚ pro KHK• Poslední odhalený případ pašování léků do Česka je z poloviny září, kdy celníci v Královci na Trutnovsku zadrželi dodávku s dvěma Čechy, kteří převáželi víc než 2000 tablet léků pro výrobu drogy.

• V minulých dnech brněnská policie zadržela tři muže, kteří jsou podezřelí z výroby pervitinu z léků dovezených z Polska.

• Významný úspěch letos na jaře zaznamenali liberečtí policisté, kteří ve spolupráci s polskými kolegy zadrželi desetičlenný gang, který v pohraničí vyráběl a prodával pervitin.