Společnost byla v insolvenci, tedy v platební neschopnosti. Přesto se její jednatel pokusil získat 
13 milionů korun, jimiž však měl uspokojit věřitele.

Lukáš Hlaváček z Hradce Králové proto najal Lotyše Andrise Mikelsonse, muže 
z Rigy, aby mu se záměrem pomohl. Měl se stát jednatelem firmy Optim Trade, jež dodávala elektrickou energii.

„Firma byla v úpadku a Mikelsons osoba nemajetná. Převod na něj byl pouze fiktivní," prohlásil státní zástupce. Jeho názor přijal také Krajský soud v Hradci Králové. Hlaváček byl odsouzen k šest a půl roku trvajícímu vězení, Lotyš by měl za mřížemi strávit o tři roky méně. Celkem se sazba vyšplhala na deset let.

„Cítím se ve všech bodech nevinen. Nic takového se nestalo," prohlásil Hlaváček. Jenže policisté přišli na něco jiného. Mikelsons podpisem smlouvy převzal veškerá aktiva i pasiva firmy, aniž by fyzicky převzal jakékoliv účetní doklady nebo hotovost.

„Z výpovědi cizince je zřejmé, že jediný zisk, který z takto provedeného převodu společnosti měl, bylo 30 tisíc korun vyplacených při přebírání firmy," řekla mluvčí policie Ivana Ježková.

Dvojice dokonce sehrála divalo, podpis kontraktu natočila na video jako případný pozdější důkaz. „Ani jsem nevěděl, že je společnost v úpadku. Mikelsonsonovi jsem předal účetnictví i peníze," tvrdil Hlaváček. Jenže část účetnictví vůbec Lotyš nedostal a zbytek vyhodil po „předávací" schůzce, jež proběhla v Hradci, v Praze do popelnice.

„Udělal jsem to, protože jsem neměl peníze. Vydělával jsem patnáct až šestnáct tisíc. Dostal jsem za to třicet, ale nevěděl jsem, že jsem podepsal převzetí třinácti milionů," vykládal při výslechu. „Díval jsem se do nějakých papírů, ale nevěděl jsem, co v nich bylo napsané. Listiny jsem nečetl."

Tvrdil také, že mu po akci Hlaváček doporučil, aby odjel do ciziny. To ale druhý odsouzený odmítl. Nakonec i státní zástupce označil Lotyše za bílého koně. Proto dostal výrazně vyšší trest Hlaváček.

Firma měla 400 zákazníků
Optim Trade patřila k menším dodavatelům energie, počet jejích odběrných míst se odhadoval zhruba na čtyři stovky.
V insolvenčním řízení byla firma od listopadu roku 2013. Návrh na insolvenci Optim Trade podala společnost Lumen Energy, která také podala trestní oznámení na jednatele a společníka firmy Optim Trade Hlaváčka.
„Vyšetřovatel muže viní z toho, že v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že nebude schopen dostát svým závazkům a pohledávky platit, prodal firmu novému jednateli," uvedla mluvčí policie Ivana Ježková. Tady se na scénu vedle Lukáše Hlaváčka dostává Lotyš Andris Mikelsons.
V lednu 2014 za firmu začali dodávat energie takzvaní dodavatelé poslední instance, a to společnosti ČEZ, Pražská energetika a E.ON.