Zákazník ČEZu, novobydžovský kavárník Vladimír Haltuf, měl sice přetočený elektroměr své provozovny, ale tvrdí, že ho nepoškodil on. Rozsudek, který padl v pondělí v obchodní agendě soudu, je nepravomocný, ČEZ se podle všeho odvolá.
O případu, který může být naprosto přelomový v dalších podobných sporech, jako první informovala Česká televize.
Východočeská mluvčí firmy Šárka Beránková uvedla, že ČEZ u elektroměru Haltufovy kavárny v Novém Bydžově zjistil černý odběr, přetočení číselníku elektroměru a ještě falzifikaci plomby. Distributor pak podle zákona a vyhlášky automaticky spočítal, že mu Haltuf za černý odběr dva roky zpětně dluží 284 000 korun.
„Já proud nekradl"
„Prostě odmítám platit, když jsem žádnou elektřinu neukradl," řekl televizi Haltuf. Včera už byl jeho telefon nedostupný, ačkoliv je kontaktním i pro jeho kavárnu.
Soud nárok firmy neuznal, podle soudkyně Ludmily Kolářové se k elektroměru na chodbě činžovního domu na náměstí, v němž se kavárna nachází, dostane kdokoli, přístroj byl poškozený nápadně a technici přišli na udání.
Dům přitom podle zjištění Deníku neobývají sociálně slabí, kteří bývají častými pachateli nelegálních odběrů elektřiny. „V žádném případě, v domě bydlí slušní nájemníci," potvrdil včera starosta Nového Bydžova Pavel Louda.
Zloděj elektřiny je neznámý, stejně tak ovšem i údajná škoda způsobená energetikům. „Žalobce neprokázal, že mu škoda a v jaké výši vznikla," uvedla soudkyně.
ČEZ tak teď musí Haltufovi zaplatit 109 000 korun za soudní výlohy. Firma na rozsudek podle mluvčí Beránkové zareaguje, až dostane oficiální vyjádření soudu. „Odpovědnost za kontrolu stavu elektroměru má však jednoznačně odběratel elektřiny," podotkla včera. Víc nechtěla komentovat.
Ach ti vymahači…
„Ročně evidujeme ve východních Čechách kolem 700 černých odběrů, případy postupujeme policii," dodala Beránková s tím, že vyhrané částky firma získává od dlužníků někdy i formou exekucí.
Zajímavé v této souvislosti je, že ČEZ před měsícem zrušil tendr, v němž chtěl vybrat soukromou firmu, která by pro energetiky sledovala a řešila neoprávněné odběry elektřiny. Do výběrového řízení se totiž nikdo nepřihlásil.
Neoprávněné odběry dříve řešila speciální skupina zaměstnanců ČEZ. Před třemi lety však byla zrušena po kritice kvůli nevybíravým metodám při vymáhání dluhů. Zaměstnanci ČEZ kvůli tomu dokonce čelili žalobě, ale soudy stíhání zrušily.