Smrt malého chlapce, který po velkém utrpení zemřel při hyperglykemickém kómatu, začal v úterý řešit krajský soud. Za jeho smrt podle státní zástupkyně odpovídají chlapcova devětadvacetiletá matka a její jednačtyřicetiletý druh, kteří  šestiletému dítěti trpícímu cukrovkou snižovali a pak zcela vysadili dávky inzulinu. Za zvlášť závažné zločiny ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby oběma hrozí až šestnáctileté vězení. Rodiče však včera řekli, že se necítí být vinni. Inzulin prý vysadili „na doporučení odborníků".

Léčitelé: „Cukr 
má jen v hlavě"

Druh v úterý u soudu vypověděl, že hoch už od narození  trpěl mnoha chorobami, mimo jiné epilepsií.  „Měl sedmkrát denně záchvat," řekl muž.  Chlapec byl prý také mentálně retardovaný, měl velké problémy se zažíváním, nechodil, nemluvil a lékaři mu nedokázali pomoci. „Vypadalo to, že nepromluví a celý život stráví na vozíčku," uvedl druh.

Pak jim sousedka doporučila kliniku v Mariánských Lázních, která se zabývá  přírodní medicínou. Díky této léčbě se prý zdravotní stav dítěte postupně zlepšoval. Matka s ním navíc dva roky cvičila takzvanou Vojtovu metodu, takže chlapec začal chodit.

Rodiče se pak začali zajímat o alternativní léčbu, obstarali dítěti „tibetské kapky" a nechali je vyšetřit takzvanou irisdiagnostikou, která zkoumá zdravotní stav lidí podle oční  duhovky. Výsledky je velmi zaujaly, navíc lidé, kteří chlapce vyšetřovali, byli ohledně jeho uzdravení velmi optimističtí. „Řekli nám, že cukrovku nemá, že má jen cukr v hlavě. To ho prý ale posiluje," vypověděl  obžalovaný.

Léčitelé jim prý také slíbili, že za pět let odstraní 60 procent chlapcových zdravotních problémů a že dítě bude mluvit. Rodičům navíc doporučili, aby omezili a pak  vysadili inzulin.  „Sami bychom si to nedovolili," prohlásil obžalovaný. Dítěti pak dávali jednu dávku za čtyři dny a pak inzulin skutečně zcela vysadili.

Z obžaloby
„Nejméně v posledních dnech jeho života se u nezletilého poškozeného projevovaly obtíže typicky spjaté s nepodáváním inzulínu a s tím související hyperglykémií a navazující ketoacidózou, zejména malátnost, únava, dehydratace, polyurie, žízeň, nausea, zvracení včetně takzvané miserere, tedy zvracení střevního obsahu, a kruté bolesti břicha, na něž obžalovanými nebylo ani jedenkrát reagováno přivoláním lékařské pomoci a které úmyslně před lékaři tajili a kontaktu s nimi se vyhýbali."

Chlapec byl klidný, jen o něco bledší…

Na jaře loňského roku se  chlapcův stav zhoršil, rodiče se však neobrátili na lékaře,  namísto toho jeho těžkosti telefonicky konzultovali s léčiteli zabývajícími se irisdiagnostikou.

Podle otčíma na chlapci ani den před smrtí nebyly patrné větší problémy. „Jen polehával, byl slabší, trochu blinkal," řekl obžalovaný.  V noci prý s družkou pro případ, že by se dítěti něco stalo,  bděli.

Ráno, když muž odcházel z domu, byl podle něj chlapec klidný, jen o něco bledší. Za několik minut mu však družka telefonovala, že syn nedýchá. I když přivolali záchranku  a snažili se ho oživit i vlastními silami, chlapec zemřel.

Státní zástupkyně Lucie Žabková novinářům řekla, že léčitelé připustili, že je obžalovaní s chlapcem navštívili. Odmítli však, že by rodičům doporučili, aby snížili či vysadili dávky inzulinu.