Chlapcova matka i otčím trvají na tom, že jim lidé zabývající se irisdiagnostikou poradili, aby dávky inzulinu  omezili a později úplně vysadili.

Léčitel: Chtěli 
hodit vinu na nás

Muž, který je jednatelem pardubické společnosti zkoumající zdravotní stav lidí podle jejich oční  duhovky, řekl, že jim rodiče chlapce přivedli a stěžovali si, že je nezvladatelný a že se pomočuje.

„Dali jsme mu přípravky na posílení imunity. Diabetem jsme se nezabývali. Věděli jsme, že ho má, ale léčili ho lékaři," řekl svědek a postěžoval si, že obžalovaná žena se pak snažila ve sdělovacích prostředcích „šikovně hodit vinu" na ně.

Oba rodiče se však proti tomu ohradili. „Inzulin jsme vysadili na jejich doporučení, protože nám řekli, že syn cukrovku vůbec nemá," uvedla matka. Její obhájkyně soudu následně předložila dokument s výčtem chorob, které u chlapce léčitelé z duhovky údajně  zjistili, cukrovka však mezi nimi nebyla.

Chlapec, který vedle cukrovky trpěl dětskou mozkovou obrnou, epileptickými záchvaty a dalšími problémy,  zemřel loni v dubnu následkem oběhového selhání při hyperglykemickém kómatu. Před smrtí trpěl krutými bolestmi.

Za jeho smrt podle státní zástupkyně Lucie Žabkové odpovídají chlapcova devětadvacetiletá matka a její jednačtyřicetiletý druh. Oběma hrozí až šestnáctileté vězení.

To, že rodiče chlapci některé léky potřebné pro jeho zdraví nepodávali, včera potvrdila také jeho bývalá dětská lékařka. Uvedla, že chlapec dostal při vyšetření na neurologii záchvat a vyšlo najevo, že matka mu nedává léky na epilepsii. „Nechápala, že epileptický záchvat poškozuje mozek. Bylo jí to opakovaně vysvětleno," řekla svědkyně.

O cukrovce lékaři rodiče poučili

Otčím u soudu přiznal, že se chlapci snažili pomoci prostřednictvím alternativní medicíny. Rodiče také tvrdili, že netušili, jak závažná nemoc cukrovka je. To ale včera vyvrátila další lékařka. O chlapce se starala, když vyšlo najevo, že má cukrovku.  U soudu řekla, že rodiče byli o nemoci podrobně poučeni. „Probrali jsme s nimi situace, které mohou nastat.. Sama jsem si pak ověřila, že matka se v problematice velmi dobře orientuje,"  upozornila lékařka. Rodiče podle ní také dostali literaturu o cukrovce pro laickou veřejnost a leták s důležitými informacemi, navíc měli možnost jí v případě potřeby kdykoli  zatelefonovat.
Svědkyně uvedla, že chlapec  měl přijít na začátku dubna na kontrolu, rodiče však termín zrušili s tím, že je nemocný. O sedm dní později zemřel. „Rozhodně si nezasloužil takový konec," povzdechla si lékařka.

Ve čtvrtek hlavní líčení pokračuje, pak je soud odročí.