Výslechem soudního znalce pokračoval včera soud, který má objasnit míru zavinění i nešťastný průběh událostí z 18. září loňského roku. Ten den přišel během pár vteřin pětapadesátiletý muž o svého pětiletého syna, kterého zardousila smečka psů.

K nešťastné události došlo na zahradě v Lužci nad Cidlinou.

Podle soudního znalce Petra Laciny zemřel chlapec po vykrvácení způsobeném rozsáhlými poraněními.

„Chlapec zemřel násilnou úrazovou smrtí, příčinou bylo zevní krvácení. Některé rány mohly vzniknout po smrti. Poranění krku bylo smrtelné," řekl soudní znalec, který se podílel na pitvě chlapce. Vznik zranění bylo podle něj možné vysvětlit opakovaným působením zubů a drápů psa. Zranění na končetinách a trupu vznikla zřejmě až po chlapcově smrti.

Znalec Petr Lacina však před soudním tribunálem nechtěl odhadovat, jak dlouho útok psů na chlapce trval. Na dotaz, zda je možné říci, který ze psů útočil, odpověděl, že mu to nepřísluší.

Před soud vedený Davidem Schmuckem měla včera předstoupit i znalkyně z oboru kynologie. Ta se však kvůli nemoci z líčení omluvila. I kvůli její chybějící výpovědi bylo soudní líčení později odročeno na 9. května.

Osudné vteřiny

Ještě před odročením vypovídali u soudu také sousedé či známí otce chlapce, kteří se shodli na tom, že chlapec věděl, jak se má ke psům chovat, a žádné riziko v jeho chování nespatřovali.

„Od malička mezi nimi byl, určitě měl přehled," řekl soused. Svědci také shodně ocenili, jak se otec k chlapci choval a jaký měli vzájemný vztah.

Podle spisu otec 18. září ponechal syna bez dozoru na zahradě u domu Pavla Horny, kde bylo osm psů různých plemen, například tři feny belgického ovčáka. Psi cíleným útokem dítěti způsobili rozsáhlé zranění na krku, kterému chlapec i přes pomoc záchranářů podlehl.

Majitel podle obžaloby psy řádně nezajistil a ponechal je volně pobíhat po zahradě, kde bylo malé dítě. „Vše se to seběhlo strašně rychle. Většinu času jsem byl se synem. Na chvilku jsem ho však ztratil z dohledu, ale nepředpokládal jsem, že by k něčemu tak hroznému mohlo dojít. Syn byl od mala na psy zvyklý," uvedl při minulém stání otec, který se přes čtyřicet let věnuje kynologii a rukama mu prošla celá řádka psů.

Až šest let vězení

„Ty psy u pana Horny jsem dlouhodobě sledoval a nikdy by mě nenapadlo, že by syna napadli. Jen si chtěli hrát," dodal muž, který je spolu s devětadvacetiletým majitelem psí smečky Pavlem Hornou viněn z usmrcení z nedbalosti.

Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až šestiletý trest. Matka dítěte navíc žádá odškodné ve výši tří milionů korun.

Podobný případ se naposledy stal v prosinci 2012 v Praze, kde pes pokousal malé dítě, které na místě zemřelo.