Proto je nyní obžalován
z pokusu o vraždu. Jeho případ začne v pondělí řešit Krajský soud v Hradci Králové. V případě, že bude Takáč uznán vinný, mu hrozí dvacetileté vězení, popřípadě až výjimečný trest doživotí. Pobyt za mřížemi by si tak vlastně „jen" prodloužil, protože si 
v současnosti odypakává dvanáct a půl roku dlouhý postih.

Co se vlastně ve věznici mělo stát?

„V přesně nezjištěné době  od 13:30 hod. do 14:00 hodin dne 13. května 2014, v hale, 
v prostoru kuřáckého koutku, v úmyslu usmrtit poté, co nejméně pětkrát vyslovil výhružku „Já tě zabiju", fyzicky napadl opakovanými údery kovovou tyčí o délce 90 cm, průměru 2,49 cm a hmotnosti 3,38 kg, sedícího poškozeného," stojí napsáno v obžalobě. „Útok byl velmi rychlý, razantní, vedený zejména na hlavu poškozeného, tedy na životně důležitý orgán a nástrojem způsobilým usmrtit i jediným jeho úderem a k dalšímu pokračování útoku a závažnějším následkům nedošlo jen díky zásahu osob, které se v době útoku na místě jednání nacházely," pokračuje text žaloby.

„Díky okamžité reakci spoluvězňů a také dozorců neměl útok fatální následky. Vězeň byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice a jeho léčba si vyžádala hospitalizaci," doplňuje dokument mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Obžalovaný policii řekl, že motivem jeho útoku byly nevyřízené finanční dluhy. Jenže tuto verzi napadený muž odmítl.

Podle obžaloby je souzený Takáč nebezpečný recidivista. Ve Valdicích totiž sedí za vraždu, za niž byl odsouzen 
v Praze v roce 2005.

Takáčova kauza není letos premiérová na programu hradeckého krajského soudu, při které se bude řěšit pokus o vraždu ve valdické věznici. Prvním byla kauza Patrika Konyi, jenž byl odsouzen 
v únoru za brutální pokus o vraždu na třicet roků.

Konyovi je šestadvacet let, od osmnácti let byl na svobodě pouhých šedesát dnů. Třicetiletý trest se přidal k patnáctiletému, jenž už si odpykával za vraždu.

Z vězení by se tedy mohl dostat za pětačtyřicet let, v té době mu bude jedenasedmdesát. Jenže ani v tu chvíli se na svobodu nepodívá. Po vypršení ho čeká takzvaná zabezpečovací detence, protože u něj není podle znalců možná náprava. Podle jeho obhájce je však uložena v rozporu se zákonem, Kónya totiž není duševně nemocný. „Vadí mu detence, protože jeho takový životní cíl v uvozovkách je, že nechce umřít ve věznici, ale mezi lidmi," doplnil Šlenc.

Odsouzený vysvětloval útok psychickým stavem. Trpěl depresemi a neužíval léky. „Po napadení se mi ulevilo," přiznal. „Ale neplánoval jsem to. Myslel jsem si, že rozbiju toaletu nebo umyvadlo."