Krajský soud včera rozhodl, že se dvaadvacetiletý Jurijs Vasiljevs dopustil pokusu o vraždu a kromě odnětí svobody mu udělil vyhoštění z Česka na dobu neurčitou. Muž také musí ženě zaplatit přibližně 1,2 milionu korun a dalšího půl milionu musí uhradit pojišťovnám.

Útok byl velmi krutý, mladík ženu bodal do hlavy, krku i těla. Šest bodných ran vedených do hrudi a břicha poranilo vnitřní orgány a způsobilo přepadené velkou ztrátu krve. „Každé bodnutí mohlo vést ke smrti poškozené," upozornil předseda senátu Petr Mráka.
Vasiljevs před činem pracoval v českoskalickém masokombinátu jako dělník, z firmy však musel odejít kvůli krádeži peněz. U soudu nezapíral. K činu se přiznal a popsal, jak přepadení provedl.

Rozsudek zatím není pravomocný, protože jak obžalovaný, tak státní zástupkyně si ponechali lhůtu k podání odvolání.

Mladý cizinec čin spáchal v polovině února. Krátce před tím dostal výpověď z práce i z ubytovny a na živobytí mu zbylo asi 300 korun. Sobotu strávil v českoskalických barech a v neděli časně ráno se prý rozhodl, že přepadne benzínku a uloupí tam peníze.

Nůž v rukávu

K přepadení si vybral pumpu, na kterou občas docházel. Do rukávu bundy si schoval nůž s patnácticentimetrovou čepelí, z regálu si vzal bagetu a olej a obsluhující ženu požádal o cigarety. „Když mi je podávala, bodl jsem ji nožem do krku," doznal mladík. Žena vykřikla, on obešel pult a zasadil jí další rány.

Podle obžaloby ženu bodal do hlavy, krku i do těla a kopal do ní. Žena se bránila, ale proti mladšímu muži neměla šanci. Povalil ji na zem a z pokladny sebral 9400 korun.

Pak utekl a schoval se v nedaleké kůlně. Policie ho dopadla po několika hodinách. Těžce zraněná čerpadlářka si totiž dokázala přivolat pomoc a ještě policistům popsala, co se stalo. Přepadení navíc zachytily bezpečnostní kamery.
Vasiljevs přiznal, že ženě neřekl, aby mu dala peníze. Bál se, že by nějakým signálem přivolala policii. „Myslel jsem, že když bodnu jednou, bude se bát. Ale ona se bránila," řekl obžalovaný.

Seznam zranění, která Vasiljevs ženě způsobil, četl předseda senátu více než pět minut. „Bylo mu v podstatě jedno, zda ženu usmrtí či nikoli," konstatoval soudce.

Žena se stále léčí

Soud poslal obžalovaného do věznice s ostrahou, což je mírnější typ vězení. Dal mu tak možnost, aby mohl pracovat a splatit ženě 1,2 milionu korun za prožité utrpení i způsobenou škodu. Předseda senátu zdůraznil, že žena žila velmi aktivně, chodila do práce i do společnosti a jezdila s vnoučaty na výlety. Nyní se stále ještě léčí a zůstanou jí zřejmě trvalé následky.

Soud při rozhodování o trestu musel přihlédnout i k tomu, že Vasiljevs nebyl v ČR soudně trestán. V Lotyšsku ovšem škraloup má. Přiznal, že byl odsouzen k pěti letům vězení za útok na policistu, po čtyřech letech se však dostal na svobodu díky amnestii.
Vasiljevs v Lotyšsku patří k tamější ruské menšině. U soudu vyšlo najevo, že nemá ani lotyšské ani ruské občanství. „Je 'neobčan', protože v Lotyšsku je problém s přiznáním občanství Rusům," vysvětlil jeho obhájce.