Policisté ho nyní eskortovali do Prahy na ruzyňské letiště, kde ho posadili do nejbližšího letadla do Budapešti. Právě v Maďarsku požádal v roce 2006 o azyl, nečekal ale na výsledek správního řízení a vydal se za prací do Čech.

„Muž před dvěma lety požádal o udělení azylu v Maďarsku a toto řízení nebylo do současné doby ukončeno. Cizinec nečekal na výsledek a nelegálním způsobem na blíže nezjištěném místě mimo hraniční přechod vstoupil na území naší republiky. Zde od ledna 2008 pobýval s falešným cestovním dokladem a neplatným vízem,“ uvedla mluvčí východočeské cizinecké policie Ivana Ježková.

Vietnamec byl na staveništi v Opočně kontrolován koncem dubna společně s dalšími pěti krajany. Při legitimování policistům předložil cestovní doklad, který vykazoval známky falzifikátu. „Fotografie ani datum narození neodpovídaly realitě a vylepený vízový štítek byl dle našich evidencí již v minulosti zneplatněn,“ dodala Ježková s tím, že bylo ihned zahájeno řízení o správním vyhoštění.

A cílovou zemí nebyl Vietnam, ale Maďarsko. „Na základě Dublinské dohody, která sjednocuje azylová řízení v zemích EU a kterou se Česká republika musí od loňského roku řídit, byl dopraven do země, kde poprvé požádal o udělení azylu. Podle Dublinské dohody mohou totiž cizinci podat žádost o azyl pouze v jedné zemi EU. Toto je sledováno a jsou vedeny evidence žadatelů o azyl podle otisků prstů,“ uvedla Ježková.

V poslední době se ve východních Čechách roztrhl pytel i se sňatkovými podvodníky z východních zemí, kteří za úplatu uzavírají formální sňatky s Čechy, aby zde zlegalizovali svůj pobyt. Jen za poslední měsíc řešila cizinecká policie dva takové podvody.
. . .